Św. Marta od spraw trudnych

Redaktor | 2 Aug 2020 Święta Marta była ważną postacią dla Jezusa, umieszczoną na kartach Biblii. 29 lipca obchodzone jest jej wspomnienie w kościele katolickim. Sprawdź kogo jest patronką.

Alfons Maria Liguori. Ojciec redemptorystów

Redaktor | 1 Aug 2020 Alfons Maria Liguori urodził się pod koniec XVII wieku w bogatej rodzinie szlacheckiej. Studiował prawo cywilne i kościelne, po czym został adwokatem. Kilka lat później wbrew woli ojca wstąpił do seminarium.

św. Ignacy Loyola. Boży rycerz

Redaktor | 1 Aug 2020 Ignacy Loyola, a początkowo Inigo Lopez żył na przełomie XV i XVI wieku. Doznał w życiu gruntownego nawrócenia i założył zakon jezuitów.

KUL obchodzi 102. rocznicę urodzin

Redaktor | 27 Jul 2020 27 lipca został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski – jedna z najstarszych uczelni w Polsce. Jest to wyjątkowa uczelnia na akademickiej mapie Polski gdzie nauka i duchowość znajdują porozumienie a często także pole do dyskusji.

Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca

Redaktor | 15 Jul 2020 16 lipca Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Objawienia, które otrzymał w 1251 roku święty Szymon Stock, zapoczątkowały istnienie niezwykłego ruchu, który skupia miliony ludzi na całym świecie.

Piotra i Pawła – święto 29 czerwca

Jarosław Aleksander | 28 Jun 2020 Święto apostołów Piotra i Pawła obchodzimy w tym dniu wspólnie w kościele na wschodzie i zachodzie. Powszechnie uznaną ten dzień za datę ich męczeńskiej śmierci.

Gietrzwałd. Tu Maryja mówiła po polsku

Jarosław Aleksander | 27 Jun 2020 27 czerwca 1877 roku rozpoczęła się seria objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Są one formalnie jednym z dwóch uznanymi objawieniami tego typu na ziemiach polskich. W 100 rocznicę objawień dekret w tej sprawie odczytał Karol Wojtyła.

Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

Redaktor | 20 Jun 2020 20 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne Niepokalanego Serca Maryi. Kult ten został rozwinięty w XVII wieku we Francji. W Polsce Serce Maryi znajduje wielu czcicieli głoszących cuda jakie się dokonują za pośrednictwem Serca Matki Bożej.

Przed Compiègne była Pszczyna

Redaktor | 10 Nov 2016 W listopadzie mija 100. rocznica oficjalnego, publicznego ogłoszenia proklamacji o utworzeniu państwa polskiego. Proklamacja, zwana czasem aktem dwóch cesarzy, powstała w wyniku spotkania cesarzy Austro-Węgier i Niemiec w pałacu Hochbergów w Pszczynie. Franciszek Józef I oraz Wilhelm II polecili odczytać swym generałom jej tekst jednocześnie w Lublinie i w Warszawie, w dniu 5 listopada...

Triumf renegata?

Redaktor | 4 Jul 2016 W czasie, gdy Berlin odbudowuje swe historyczne pałace i przymierza się do odrodzenia całego staromiejskiego kwartału, w Bydgoszczy powrócono do wymiany poglądów na temat kształtu odbudowy pierzei zachodniej Starego Rynku. W jej pierwotnym kształcie dominował kościół pw. św. Ignacego Loyoli.

Jak to ze chrztem było

Redaktor | 13 Apr 2016 Nie wszyscy Słowianie byli tak oddaleni od źródła ewangelizacji, jak Połabianie, Morawianie lub tym bardziej Polacy; Słowianie południowi, a zwłaszcza bałkańscy mieli w pobliżu patriarchat carogrodzki.

Polska jest monarchią

Redaktor | 1 Apr 2016 I to nie jest żaden żart primaaprilisowy! A jest tak dlatego, że równo 360 lat temu, 1 kwietnia 1656 Roku Pańskiego, po szwedzkim potopie, Król Polski, Jan II Kazimierz Waza, dokonał oficjalnie niezwykłego aktu.