Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru [RECENZJA]

kd | 2 Aug 2020 „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – te słowa, jak żadne inne pasują do życia XVII-wiecznej peruwiańskiej mistyczki Urszuli od Jezusa. Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych...

Św. Marta od spraw trudnych

Redaktor | 2 Aug 2020 Święta Marta była ważną postacią dla Jezusa, umieszczoną na kartach Biblii. 29 lipca obchodzone jest jej wspomnienie w kościele katolickim. Sprawdź kogo jest patronką.

Alfons Maria Liguori. Ojciec redemptorystów

Redaktor | 1 Aug 2020 Alfons Maria Liguori urodził się pod koniec XVII wieku w bogatej rodzinie szlacheckiej. Studiował prawo cywilne i kościelne, po czym został adwokatem. Kilka lat później wbrew woli ojca wstąpił do seminarium.

św. Ignacy Loyola. Boży rycerz

Redaktor | 1 Aug 2020 Ignacy Loyola, a początkowo Inigo Lopez żył na przełomie XV i XVI wieku. Doznał w życiu gruntownego nawrócenia i założył zakon jezuitów.

KUL obchodzi 102. rocznicę urodzin

Redaktor | 27 Jul 2020 27 lipca został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski – jedna z najstarszych uczelni w Polsce. Jest to wyjątkowa uczelnia na akademickiej mapie Polski gdzie nauka i duchowość znajdują porozumienie a często także pole do dyskusji.

Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca

Redaktor | 15 Jul 2020 16 lipca Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Objawienia, które otrzymał w 1251 roku święty Szymon Stock, zapoczątkowały istnienie niezwykłego ruchu, który skupia miliony ludzi na całym świecie.

Piotra i Pawła – święto 29 czerwca

Jarosław Aleksander | 28 Jun 2020 Święto apostołów Piotra i Pawła obchodzimy w tym dniu wspólnie w kościele na wschodzie i zachodzie. Powszechnie uznaną ten dzień za datę ich męczeńskiej śmierci.

Gietrzwałd. Tu Maryja mówiła po polsku

Jarosław Aleksander | 27 Jun 2020 27 czerwca 1877 roku rozpoczęła się seria objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Są one formalnie jednym z dwóch uznanymi objawieniami tego typu na ziemiach polskich. W 100 rocznicę objawień dekret w tej sprawie odczytał Karol Wojtyła.

Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

Redaktor | 20 Jun 2020 20 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne Niepokalanego Serca Maryi. Kult ten został rozwinięty w XVII wieku we Francji. W Polsce Serce Maryi znajduje wielu czcicieli głoszących cuda jakie się dokonują za pośrednictwem Serca Matki Bożej.

Przed Compiègne była Pszczyna

Redaktor | 10 Nov 2016 W listopadzie mija 100. rocznica oficjalnego, publicznego ogłoszenia proklamacji o utworzeniu państwa polskiego. Proklamacja, zwana czasem aktem dwóch cesarzy, powstała w wyniku spotkania cesarzy Austro-Węgier i Niemiec w pałacu Hochbergów w Pszczynie. Franciszek Józef I oraz Wilhelm II polecili odczytać swym generałom jej tekst jednocześnie w Lublinie i w Warszawie, w dniu 5 listopada...

Triumf renegata?

Redaktor | 4 Jul 2016 W czasie, gdy Berlin odbudowuje swe historyczne pałace i przymierza się do odrodzenia całego staromiejskiego kwartału, w Bydgoszczy powrócono do wymiany poglądów na temat kształtu odbudowy pierzei zachodniej Starego Rynku. W jej pierwotnym kształcie dominował kościół pw. św. Ignacego Loyoli.

Jak to ze chrztem było

Redaktor | 13 Apr 2016 Nie wszyscy Słowianie byli tak oddaleni od źródła ewangelizacji, jak Połabianie, Morawianie lub tym bardziej Polacy; Słowianie południowi, a zwłaszcza bałkańscy mieli w pobliżu patriarchat carogrodzki.