Historia 2 Aug 2020 | Redaktor
Św. Marta od spraw trudnych

fot. nadesłane (EB)

Święta Marta była ważną postacią dla Jezusa, umieszczoną na kartach Biblii. 29 lipca obchodzone jest jej wspomnienie w kościele katolickim. Sprawdź kogo jest patronką.

Urodziła się w I wieku, czyli żyła w czasach, gdy Jezus był na Ziemi. Była siostrą Marii i Łazarza. Mieszkała w Betanii, gdzie często odwiedzał ją Jezus. Podczas jednego ze spotkań Marta martwiła się sprawami przyziemnymi i starała się być dobrą gospodynią, podczas gdy jej siostra Maria słuchała słów Jezusa. Wtedy to Jezus rzekł do niej: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.” (Łk 10, 41-42) Po śmierci Łazarza publicznie wyznała swoją wiarę w Chrystusa: „Ja mocno wierzę, żeś ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. (J 11, 25-27)

 

Według legendy prowansalskiej, po Wniebowstąpieniu Jezusa Marta z Marią i Łazarzem udali się na południe Francji, gdzie razem głosili Słowo Boże. Tam Marta zmarła, jednak nie wiadomo, gdzie ją pochowano. W ikonografii przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem lub w znakomitej sukni z koroną na głowie. Jej atrybutami są: drewniana łyżka, sztućce, księga, naczynie, różaniec. W niektórych prezentacjach Marta prowadzi na pasku smoka albo kropi go kropidłem, gdyż jedna z legend mówi o tym, że Marta z rodzeństwem przybyła do Prowansji, gdzie pokonała smoka Taraska.

 

Jest patronką gospodyń domowych, kucharek, hotelarzy, sprzątaczek czy właścicieli zajazdów. Może być także patronką i ostrzeżeniem dla wszystkich zapracowanych ludzi. Pamiętajmy, że to Maria obrała najlepszą cząstkę…

 

Na podstawie: brewirz.pl

Blanka Rusinek

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor