Św. Bartłomiej. Apostoł który dotarł do Polski

Jarosław Aleksander | 23 Aug 19:31 O Bartłomieju wiemy bardzo mało. Wspominają o nim Ewangeliści a także Dzieje Apostolskie (jako Natanael). Dość dobrze znany jest opis jego męczeństwa choć i tu brak dowodów jednoznacznych. Jedno wiemy na pewno. Za jego wstawiennictwem dokonują się liczne cuda a kult Bartłomieja rozwija się (od 2015 r. jego relikwie znajdują się w Polsce) przynosząc owoce duchowe.

Niestrudzony misjonarz - św. Jan Eudes

BR | 19 Aug 11:49 Św. Jan Eudes urodził się na początku XVII wieku we Francji. Mimo że pochodził z rodziny wieśniaczej, bardzo szybko opanował język łaciński. Wstąpił do zgromadzenia "Oratorium Jezusa" gdzie przyjął święcenia kapłańskie.

Mistycyzm radykalny. Św. Klara

Jarosław Aleksander | 11 Aug 07:13 Klara urodziła się w 1194 roku. Mimo nalegań rodziny poszła drogą wiary wzorując się na św. Franciszku.

Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 2 Aug 19:20 „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – te słowa, jak żadne inne pasują do życia XVII-wiecznej peruwiańskiej mistyczki Urszuli od Jezusa. Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych...

Św. Marta od spraw trudnych

Redaktor | 2 Aug 10:19 Święta Marta była ważną postacią dla Jezusa, umieszczoną na kartach Biblii. 29 lipca obchodzone jest jej wspomnienie w kościele katolickim. Sprawdź kogo jest patronką.

Alfons Maria Liguori. Ojciec redemptorystów

Redaktor | 1 Aug 18:24 Alfons Maria Liguori urodził się pod koniec XVII wieku w bogatej rodzinie szlacheckiej. Studiował prawo cywilne i kościelne, po czym został adwokatem. Kilka lat później wbrew woli ojca wstąpił do seminarium.

św. Ignacy Loyola. Boży rycerz

Redaktor | 1 Aug 11:16 Ignacy Loyola, a początkowo Inigo Lopez żył na przełomie XV i XVI wieku. Doznał w życiu gruntownego nawrócenia i założył zakon jezuitów.

Wenanty Katarzyniec. Orędownik potrzebujących

Redaktor | 28 Jul 22:01 Wielu z nas choć raz w życiu doświadczyło wstawiennictwa świętych. Święty Antoni pomagał znaleźć zagubione bez śladu przedmioty, święty Krzysztof nieraz ratował od wypadku na drodze. W trudnych, a niekiedy zdawałoby się, że beznadziejnych sytuacjach życiowych, pomaga wielu ludziom Wenanty Katarzyniec, sługa boży z Kalwarii Pacławskiej.

KUL obchodzi 102. rocznicę urodzin

Redaktor | 27 Jul 08:20 27 lipca został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski – jedna z najstarszych uczelni w Polsce. Jest to wyjątkowa uczelnia na akademickiej mapie Polski gdzie nauka i duchowość znajdują porozumienie a często także pole do dyskusji.

Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca

Redaktor | 15 Jul 14:12 16 lipca Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Objawienia, które otrzymał w 1251 roku święty Szymon Stock, zapoczątkowały istnienie niezwykłego ruchu, który skupia miliony ludzi na całym świecie.

Piotra i Pawła – święto 29 czerwca

Jarosław Aleksander | 28 Jun 15:56 Święto apostołów Piotra i Pawła obchodzimy w tym dniu wspólnie w kościele na wschodzie i zachodzie. Powszechnie uznaną ten dzień za datę ich męczeńskiej śmierci.

Gietrzwałd. Tu Maryja mówiła po polsku

Jarosław Aleksander | 27 Jun 12:40 27 czerwca 1877 roku rozpoczęła się seria objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Są one formalnie jednym z dwóch uznanymi objawieniami tego typu na ziemiach polskich. W 100 rocznicę objawień dekret w tej sprawie odczytał Karol Wojtyła.

Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

Redaktor | 20 Jun 12:29 20 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne Niepokalanego Serca Maryi. Kult ten został rozwinięty w XVII wieku we Francji. W Polsce Serce Maryi znajduje wielu czcicieli głoszących cuda jakie się dokonują za pośrednictwem Serca Matki Bożej.