Ewangelia na dziś (28.04.2021)

Redaktor | 28 Apr 06:59 Dzisiejsze czytanie, psalm, Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 28 kwietnia. (J 8,12b) Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

40 lat temu zaczął się chłopski strajk w Bydgoszczy

mk | 16 Mar 20:14 W 40. rocznicę rozpoczęcia protestu rolników w budynku przy ul. Dworcowej, została odprawiona Msza święta w intencji NSZZ RI „Solidarność”. W Eucharystii wzięli udział uczestnicy wydarzeń bydgoskich z marca 1981 roku.

Nowe barbarzyństwo? [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 12 Nov 10:24 Niedawno rozmawiałem z wykładowcą jednej z katolickich uczelni w Polsce. Opowiadał mi, jak zmienia się argumentacja zwolenników aborcji, z którymi od czasu do czasu przychodzi mu dyskutować. Otóż jeszcze klika lat temu większość osób usiłujących obronić postawę, którą oni nazywają eufemistycznie „pro choice”, skupiała się na dowodzeniu, że nie ma ostatecznych...

Bój się Boga! [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 21:42 Ostatnim z siedmiu darów Ducha Świętego, o których poucza nas katechizm jest bojaźń Boża. Jak już wcześniej wspominaliśmy, dary Ducha Świętego są nadprzyrodzoną pomocą dla naszych cnót zarówno tych naturalnych, którymi są roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, jak i tych Boskich, czyli wiary, nadziei i miłości. Są jakby wykończeniem, ostatnim „szlifem”...

80 lat temu ziemię ogarnęły ciemności [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 21:42 Tylko Chrystus, który uspokoił burzę na morzu, jest władny uspokoić żywioł wojny. Tylko z Nim i w Nim jest możliwy prawdziwy prawdziwy pokój. Stąd konieczne jest przemyślenie raz jeszcze tej prawdy i skierowanie całego życia tak indywidualnego jak i społecznego ku Chrystusowi - pisze Maksymilian Powęski w 80. rocznicę zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, która była...

Obrzydliwość spustoszenia

Redaktor | 9 Nov 21:42 Wojna cywilizacyjna przybiera coraz ostrzejszy charakter. Prezydent Warszawy, a jeszcze bardziej jego zastępca, już nie ukrywają, że ich celem jest „oswojenie społeczeństwa” z homoseksualizmem i innymi budzącymi wstręt, ostentacyjnymi wykroczeniami przeciw przykazaniu Bożemu, nakazującemu utrzymanie czystości we współżyciu małżeńskim. Ich sprzymierzeńcy u nas w Bydgoszczy...

Wszyscy podobnie zginiecie...

Redaktor | 9 Nov 21:41 Czytana dziś w trzecią niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia zreformowanej liturgii (Łk 13, 1-9), składa się z dwóch krótkich przypowieści.

Objawienia fatimskie niosą ze sobą nadzieję

Jarosław Aleksander | 5 Nov 18:07 Chociaż od objawień w portugalskiej Fatimie minęło już ponad sto lat, wciąż budzą one wiele emocji. Wydarzenia z 1917 odegrały niezwykłą rolę nie tylko w dziejach Kościoła, ale i polityki międzynarodowej.

Św. Bartłomiej. Apostoł który dotarł do Polski

Jarosław Aleksander | 23 Aug 2020 O Bartłomieju wiemy bardzo mało. Wspominają o nim Ewangeliści a także Dzieje Apostolskie (jako Natanael). Dość dobrze znany jest opis jego męczeństwa choć i tu brak dowodów jednoznacznych. Jedno wiemy na pewno. Za jego wstawiennictwem dokonują się liczne cuda a kult Bartłomieja rozwija się (od 2015 r. jego relikwie znajdują się w Polsce) przynosząc owoce duchowe.

Niestrudzony misjonarz - św. Jan Eudes

BR | 19 Aug 2020 Św. Jan Eudes urodził się na początku XVII wieku we Francji. Mimo że pochodził z rodziny wieśniaczej, bardzo szybko opanował język łaciński. Wstąpił do zgromadzenia "Oratorium Jezusa" gdzie przyjął święcenia kapłańskie.

Mistycyzm radykalny. Św. Klara

Jarosław Aleksander | 11 Aug 2020 Klara urodziła się w 1194 roku. Mimo nalegań rodziny poszła drogą wiary wzorując się na św. Franciszku.

Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru [RECENZJA]

kd | 2 Aug 2020 „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – te słowa, jak żadne inne pasują do życia XVII-wiecznej peruwiańskiej mistyczki Urszuli od Jezusa. Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych...

Św. Marta od spraw trudnych

Redaktor | 2 Aug 2020 Święta Marta była ważną postacią dla Jezusa, umieszczoną na kartach Biblii. 29 lipca obchodzone jest jej wspomnienie w kościele katolickim. Sprawdź kogo jest patronką.