Historia 2 Aug 2020 | kd
Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru [RECENZJA]

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – te słowa, jak żadne inne pasują do życia XVII-wiecznej peruwiańskiej mistyczki Urszuli od Jezusa. Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych ślubach „dla czarnoskórych” brzmi zapowiedz publikacji.

Czyściec do którego trafiają duszę, by tam oczekiwać zbawienia i wejścia do bram Niebios jest tematem bardzo często poruszanych w różnych rozprawach teologicznych. Coraz częśćiej   temat jego istnienia zostaj wypierany przez współczesnych katolków, jako przestarzały czy wręcz niemodny. Tymczasem do rąk czytelników została przez wydawnictwo Fronda oddana ciekawa lektura autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego. 

Autor wziął na warsztat postać nietuzinkową. Czarnoskóra mistyczka Ursula de Jesus postanowiła swoje życie oddać Bogu. Jednakże jako czarnoskóra nie mogła być ówcześnie przyjęta do zakonu. Podjęła więc się roli służącej i złożyła specjalne śluby „dla czarnoskórych”.

Autor na 25o stronach opisuje koleje życia Urszuli od Jezusa, które było pełne roski o innych i wypełnione chęcią niesienia pomocy duszom, które w trakcie objawień przychodziły do niej i prosiły o modlitwę. 

Pomimo, ze autor używa częśto dość trudnych w odbiorze sformułowań to jednak publikację czyta się dość lekko. nie oznacza to jednak, że sama lektura należy do kategorii łatwych i przyjemnych. Autor w trakcie prowadzonej narracji często zadaje pytanie, które skłania czytelnika do głebszego zastanowienia się nad istotą swojej duchowości. 

Warto polecić biografię tej peruwiańskiej mistyczki wszystkim,  którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat mistyków i wizjonerów kościoła katolickiego a także osobom kontemplującym nad zagadnieniami ostatecznosci żywota ludzkiego.

 

Tomasz p. Terlikowski, Ursula de Jesus. Cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru, wyd. Fronda, 2020.

kd Autor

Redaktor/Publicysta