Ukradzione święto [NA WNIEBOWSTĄPIENIE]

MP | 5 May 12:43 „Słońce dnia czterdziestego wzeszło w całej swej okazałości. Ziemia, która zatrzęsła się z radości z powodu narodzin naszego Emmanuela, jak przepowiedziano w Psalmach, teraz również jest przedziwnie wzruszona. Boskie wydarzenia na niej, odsłaniające tajemnicę Boga-Człowieka dobiegają końca. Niebo weseli się razem z ziemią. Chóry Anielskie przygotowują się na przyjęcie...

Z motyką na Słońce? [FELIETON]

MP | 3 Dec 11:20 W jednej z niezliczonych internetowych dyskusji, ktoś po raz tysiąc pierwszy, a może po raz milion drugi, napisał, że dziś, by przekonać ludzi o konieczności ochrony życia, należy zmienić narrację.

Jeszcze o „in vitro” [FELIETON]

MP | 27 Nov 13:17 Może budzić pewne zdziwienie fakt, że politycy znani skądinąd z umiarkowanie konserwatywnych i generalnie prochrześcijańskich poglądów, często skłaniają się ku poparciu ustawowych rozwiązań nie tylko umożliwiających, ale aktywnie promujących zapłodnienie pozaustrojowe.

Jak święty Krzysztof zniknął z kalendarza [FELIETON]

MP | 25 Jul 08:43 Święty Krzysztof cieszy się z całą pewnością sporą estymą wśród katolików w Polsce. Widać to 25 lipca przed kościołami, gdzie księża, zgodnie z oczekiwaniem wiernych, błogosławią pojazdy w dniu tradycyjnie poświęconym temu patronowi.

Mnich ze światłem dla życia politycznego [FELIETON]

MP | 11 Jul 09:53 11 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym święto przeniesienia relikwii św. Benedykta. Jest to jedno z dwóch świąt w ciągu roku kościelnego poświęconych tej wielkiej postaci. Drugie przypada 21 marca i jest, jak zwykle w przypadku świętych, rocznicą narodzin dla nieba, czyli po prostu śmierci ziemskiej. Rok tej śmierci jest sporny i przypada pomiędzy 540 a 543 rokiem Pańskim.

O duszy [FELIETON]

MP | 25 Jun 20:33 Coraz więcej publicystów, zarówno spośród tych którzy podejmują się trudnego zadania popularyzacji nauki, jak i spośród felietonistów i redaktorów katolickich powtarza twierdzenie, że wobec najnowszych osiągnięć tak fizyki jak i neuropsychologii, musimy uznać jakoby dotychczasowe nasze przekonania o duszy i jej nieśmiertelności wymagały całkowitej rewizji.

Dokąd zmierzasz, szkoło?

MP | 21 Apr 2023 Kiedy troskliwy rodzic patrzy na szkołę swojego dziecka, to nawet bez wielkiego przygotowania teoretycznego odkrywa, że sprawy mają się źle. Tak pisałem 7 lat temu. Niestety — wciąż nie posunęliśmy się w tej sprawie w praktyce szkół, choć świadomość problemu, trzeba przyznać, wzrasta. Dlatego warto ten tekst przypomnieć.

Chrystus Zmartwychwstał — moc i mądrość Boża [FELIETON]

MP | 9 Apr 2023 Święte dni które przeżywaliśmy i wciąż przeżywamy, pełne są treści Objawienia Bożego. Choćby ewangeliczne opisy Zmartwychwstania Pańskiego, a wcześniej męki Pańskiej, pokazują nam naszego Pana w ekstremalnie różnych okolicznościach. Dziś triumfujący, zwycięski, chwalebny i radosny, powstaje z grobu, zwycięża śmierć, powala na ziemię straże przy swym grobie.

Papież Franciszek poświęcił dzwon „Głos Nienarodzonych”

Redaktor | 27 Mar 2023 Papież Franciszek dokonał aktu poświęcenia dzwonu „Głos Nienarodzonych” odlanego w manufakturze ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Teraz dzwon trafi do Zambii, gdzie ma budzić sumienia i swoim dźwiękiem wzywać do ochrony życia poczętego.

Św. Jan Paweł II niestrudzenie bronił życia dzieci poczętych i godności kobiety

Redaktor | 25 Mar 2023 We współczesnym świecie, gdzie z brutalnego morderstwa, jakim jest aborcja, usiłuje zrobić się prawo człowieka, w którym godność kobiety jest szargana na tak wiele sposobów, w którym człowiek jest sprowadzany do rangi przedmiotu-szkodnika planety nauka św. Jana Pawła II zawarta na stronach encykliki „Evangelium vitae” stanowi skuteczną zaporę broniącą życia i ludzkiej...

Wielkanoc bez Granic – bo Chrystus umarł za każdego człowieka

Redaktor | 22 Mar 2023 Dzielenie się świątecznym jajkiem w międzynarodowym gronie to naprawdę niezwykłe przeżycie, podobnie jak i wzajemna wymiana doświadczeń. Instytut Myśli Schumana zachęca, abyśmy w te Święta otworzyli swoje domy dla gości z zagranicy – to wielka przygoda nie tylko spotkania z drugim człowiekiem, ale również poznania kultury, której być może dotychczas nie dane nam było...