Św. Brunon- patron dnia

Redaktor | 6 Oct 2020 Chociaż dzisiaj w Kościele jest wtorek 27 tygodnia zwykłego w klasztorach Kartuzów obchodzona jest uroczystość ojca założyciela św. Brunona. Urodził się w Kolonii około 1030 r. Pochodził ze znakomitej rodziny.

Św. siostra Faustyna Kowalska- patronka dnia (05.10)

Redaktor | 5 Oct 2020 Św. siostra Faustyna Kowalska przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Była trzecim z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, ubogich polskich rolników. Po trzech latach szkoły powszechnej została oddana na służbę. Pracowała od 14 roku życia w Aleksandrowie, Łodzi i Ostrówku. Już jako dziecko myślała o...

Błogosławiony patron internetu

Jarosław Aleksander | 3 Oct 2020 Na 10 października wyznaczono datę beatyfikacji Carla Acutisa. Przedwcześnie zmarły 15-latek, znawca i miłośnik komputerów już dziś nazywany jest patronem internetu i internautów.

Stolica Apostolska opublikowała bilans finansowy za rok 2019

Redaktor | 2 Oct 2020 Wierni, którzy oczekują od nas transparencji, mają rację. Finanse Stolicy Apostolskiej muszą być przejrzyste jak dom ze szkła. Ludzie mają prawo wiedzieć, jak wykorzystujemy te zasoby – powiedział ks. Juan Antonio Guerrero Alves, prezentując bilans finansowy za ubiegły rok. Dochody wyniosły 307 mln euro, a wydatki 318 mln. Deficyt wynosi więc 11 mln.

Pierwszy raz od 206 lat papież podpisze encyklikę poza Watykanem

Redaktor | 2 Oct 2020 Zaplanowane na 3 października podpisanie przez Franciszka encykliki „Fratelli tutti” w Asyżu, będzie pierwszym od 206 lat takim wydarzeniem poza murami Watykanu. Ostatni raz zdarzyło się to 14 maja 1814 roku, gdy Pius VII podpisał w swej rodzinnej Cesenie encyklikę „Il Trionfo”.

Święta Teresa- patron dnia (01.10)

Redaktor | 1 Oct 2020 Święta Teresa od Dzieciątka Jezus. Dziewica i Doktor Kościoła Dzisiaj w Kościele obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Teresy od Dzieciątka Jezus patronki misji katolickich, karmelitanek, terezjanek, chorych na AIDS, Francji.

Święty Hieronim- patron dnia (30.09)

Redaktor | 30 Sep 2020 30 września w Kościele obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Hieronima. Urodził się około 345 roku w Strydonie (prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Chorwacji). Był synem zamożnych ludzi pochodzenia rzymskiego, katolików.

W Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba ataków na miejsca kultu

Redaktor | 29 Sep 2020 W USA wzrasta liczba aktów wandalizmu wobec miejsc kultu. W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra – sprofanowali krzyże, a na ścianach umieścili swastyki i polityczne hasła, m.in. „Black Lives Matter”. „Przypomina nam to o prześladowaniach, jakich doświadczają nasi bracia w

We wtorek święcenia pierwszego polskiego biskupa w Australii

Redaktor | 29 Sep 2020 Dotychczasowy wiceprowincjał zgromadzenia salwatorianów ks. Karol Kulczycki SDS otrzyma we wtorek sakrę biskupią z rąk abp. Adolfo Yllana – nuncjusza apostolskiego w Australii. Uroczystość odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Dziś święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29.09)

Redaktor | 29 Sep 2020 Kościół katolicki 29 września obchodzi święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Tradycja chrześcijańska, a także judaistyczna i częściowo muzułmańska naucza o niewidzialnych, dobrych duchach posyłanych przez Boga do ludzi, aby objawiać plany Stwórcy i chronić wiernych.

Czy Macedoński Kościół Prawosławny uzyska wreszcie kanoniczną autokefalię?

Redaktor | 28 Sep 2020 W ostatnich dniach ożywiły się starania władz państwowych Macedonii Północnej w sprawie nadania pełnej niezależności (autokefalii) miejscowemu Kościołowi Prawosławnemu. 16 września prezydent kraju Stewo Pendarowski wysłał oficjalny list do patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja z prośbą o wydanie tomosu (dekretu) o autokefalii, poza tym w tym samym celu Fanar (dzielnica...