Kościół na Świecie 17 Mar 2021 | Redaktor
Święty Patryk - patron dnia 17 marca. Święto Narodowe Irlandii (Saint Patrick's Day).

Św. Patryk na witrażu w Oakland. Domena publiczna. Źródło Wikipedia.

Święty Patryk, kiedy miał szesnaście lat, został uprowadzony i sprzedany w niewolę do Irlandii, tam pracował jako pasterz bydła. W tamtym okresie święty Patryk nosił celtyckie imię Succat. Podczas sześciu lat porwania oprócz pracy zajmował się tam również sprawami krzewienia wiary.

Siedemnaście lat od powrotu do domu...

Kościół na Świecie 7 Jul 11:15

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16
Święty Patryk, irl. (Pádraig Mac Calprainn) – Urodził się około 385 r. Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii.  Świety Patryk z pochodzenia był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana.  Póżniejszy święty to biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego, oraz Kościołów: starokatolickiego, anglikańskiego i prawosławnego, biskup, misjonarz oraz organizator życia religijnego w Irlandii.
 
Kiedy miał szesnaście lat, uprowadzono i sprzedano go w niewolę do Irlandii, tam pracował jako pasterz bydła. W tamtym okresie Patryk nosił celtyckie imię Succat. Podczas sześćiu lat porwania oprócz pracy już zajmował się tam sprawami krzewienia wiary.

Po sześciu latach niewoli  udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii, gdzie w klasztorze w Lerins spędził kilka lat. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie tam w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre, który był podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours.
Św. Patryk znajdował się pod jego duchowym wpływem. Po okresie przygotowania przyjął święcenia kapłańskie. W czasie kiedy zamierzał powrócić do Brytanii miał we śnie miał widzenie, w którym to usłyszał głos wzywający go aby powrócił do Irlandii i tam głosił wiarę w Chrystusa Pana.
 
Działalność misyjną rozpoczął w 431, a juz, wracając Irlandii jako biskup misyjny (świecenia biskupie przyjął już w 432)
 
Praca misyjna św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz zorganizowania struktur kościelnych w tym kraju. Św. Patryk założył tam wiele kościołów, a w około 444 roku katedrę i klasztor w Armagh. Biskup prowadził bardzo ascetyczne  życie zakonne czego nauczał również tamtejszych zakonników. Już za życia słynął wieloma cudami, które przyczyniały się do nawrócania Irlandczyków, np. wg podań, św. Patryk ożywiał zmarłych, przywracał wzrok ślepcom a takze miał uwolnić Irlandię od plagi węży.  Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych wyznań i Listu do Korotyka.
 
 Relikwie św. Patryka zostały zniszczone przez protestanckich Anglików.
 
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Kościele katolickim w dniu 17 marca. Szczególnie ważne obchody świetego Patryka są w Irlandii (Saint Patrick's Day), oraz Nigerii (chrystainizowanej przez Irlandczyków) a w kościołach wschodnich w dniu 17/30 marca. Święty Patryk jest patronem inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz uwarzany jest za opiekuna zwierząt domowych.
 

Red.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor