Papież ustanowił posługę katechety. Wkrótce szczegóły w sprawie rytu

Redaktor | 12 May 2021 - Posługa katechety posiada dużą wartość powołaniową, która domaga się należytego rozeznania przez Biskupa i podkreślenia przez ryt ustanowienia – napisał papież Franciszek w Liście Apostolskim w formie „Motu Proprio” Antiquum ministerium. W dokumencie ustanawia posługę świecką katechety.

Świeta Matylda - matka Cesarza (Matylda von Ringelheim)

Redaktor | 14 Mar 2021 Św. Matylda swoją młodość spędziła w klasztorze w Herford, opodal dzisiejszego miasta Bielefeld. Matylda von Ringelheim, wyszła za mąż za Henryka Ptasznika w 909 roku, króla Niemiec, zwanego także Henrykiem I. Mieli pięcioro ich dzieci, spośród nich najbardziej nam znany jest późniejszy cesarz, Otton I oraz święty Brunon. Po męża Henryka doszło do ostrego sporu pomiędzy...

Papież opowiada dziennikarzom o podróży do Iraku

kd | 8 Mar 2021 Zakończyła się podróż apostolska do Iraku. W południe Franciszek powrócił do Rzymu. Po drodze zatrzymał się na modlitwę w Bazylice Matki Bożej Większej. Wrażeniami z podróży podzielił się podczas spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu. Opowiedział o swej wizycie u ajatollaha al-Sistaniego, którego nazwał człowiekiem mądrym i Bożym. Podzielił się emocjami,...

Czy papież Franciszek ogłosi abdykację?

kd | 2 Mar 2021 Gdy papież Benedykt XVI ogłosił, że postanowił abdykować i przejść na emeryturę wprawił cały świat w osłupienie. Była to niespodziewana decyzja., choć jak sam wspomina w pełni przemyślana i zgodna z jego sumieniem. Również jego następca mówi o abdykacji.

Papież podpisał dymisję Kardynała Saraha

kd | 22 Feb 2021 kardynał Sarah od dnia 20 lutego przestał pełnić funkcję prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wraz z nim papież Franciszek podpisał również dymisję kard. Angelo Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu i archiprezbitrem Bazyliki św. Piotra.