Kościół na Świecie 4 Mar 17:51 | mk
Wilno czci patrona - świętego Kazimierza. W katedrze odprawiono Mszę świętą po polsku

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie, fot. Pixabay

W czwartek (4 marca) w Wilnie odbyły się uroczystości odpustowe z okazji święta patrona Litwy, Wilna i młodzieży - św. Kazimierza. W tamtejszej katedrze odprawiona została Msza św. w języku polskim.

Kazimierz Jagiellończyk urodził się 3 października 1458 w Krakowie, był synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Od 1481 sprawował obowiązki namiestnika królewskiego na Litwie. Zmarł w wieku zaledwie 26 lat, 4 marca 1484 r.,  w Grodnie. W 1602 r. został kanonizowany, jest patronem m.in. Polski oraz Litwy.

Na Litwie miejscem głównych uroczystości ku czci św. Kazimierza była Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie - miejsce m.in. przechowywania relikwi młodego księcia.

Wyjątkowo 4 marca  w Bazylice odprawiono także Mszę święą w języku polskim - po raz drugi od czasu odzyskania przez Litwę niepodległości. - Msza odbędzie się z inicjatywy biskupów wileńskich i księdza proboszcza katedry wileńskiej. Za to jesteśmy im bardzo wdzięczni – mówił „Kurierowi Wileńskiemu“ proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ks. prałat Wojciech Górlicki. 

Pierwsza Msza święta w języku polskim w wileńskiej katedrze miała miejsce 8 listopada 2018 roku. Kapłani modlili się wówczas o przyjazną współpracę Polski i Litwy. 

Odpustowi ku czci św. Kazimierza towarzyszy tradycyjnie jarmark kaziukowy. W tym roku ze względu na epidemię został on przeniesiony do Internetu. Swoje stoisko od 6 do 7 marca będzie na nim miała także parafia katedralna.

Na podstawie: kurierwilenski.lt

mk Autor