Kościół na Świecie 11 Mar 2022 | Redaktor
Z modlitwą o pokój w czas wojny. Wysłannik papieża Franciszka wśród uchodźców we Lwowie

fot. nadesłane

Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, w środę (9 marca) spotkał się z uchodźcami wojennymi, którzy mieszkają w przystosowanych naprędce pomieszczeniach katechetycznych parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Kardynał wraz z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim odprawił Mszę św., w której uczestniczyli uchodźcy i opiekujący się nimi wolontariusze.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16

Czym jest Linia św. Michała Archanioła?

Kościół na Świecie 7 Jan 12:30

Kardynał powiedział, że chociaż nie mówi po ukraińsku, ma ukraińskie serce. Modlił się o ustanie wojny. Odwiedził pomieszczenia, rozmawiał z mieszkańcami, po Mszy św. spożył kolację wraz z uchodźcami. 

fot. Jacek Stielow

Od drugiego dnia wojny parafia przyjmuje uchodźców, głównie kobiety i dzieci, przybywających z bombardowanych miejscowości (Kijów, Charków, Sumy, Zaporoże). Wykorzystując wszystkie pomieszczenia, w tym i mieszkania księży, jednocześnie nocuje tu ponad 160 osób. Uchodźcy potrzebują choćby krótkiego odpoczynku po dniach spędzonych w schronach i kilkudniowej podróży. Niektórzy z nich chcą zostać na dłużej, do zakończenia wojny, gdy tylko będzie możliwy powrót do domów. Od początku wojny przez Dom św. Jana Pawła II przewinęło się około półtora tysiąca uchodźców.

Od drugiego dnia wojny parafia przyjmuje uchodźców, głównie kobiety i dzieci, przybywających z bombardowanych miejscowości (Kijów, Charków, Sumy, Zaporoże). Wykorzystując wszystkie pomieszczenia, w tym i mieszkania księży, jednocześnie nocuje tu ponad 160 osób. Uchodźcy potrzebują choćby krótkiego odpoczynku po dniach spędzonych w schronach i kilkudniowej podróży. Niektórzy z nich chcą zostać na dłużej, do zakończenia wojny, gdy tylko będzie możliwy powrót do domów. Od początku wojny przez Dom św. Jana Pawła II przewinęło się około półtora tysiące uchodźców.

Oprócz posiłków i miejsc do spania parafia troszczy się o duchową odnowę, oferując gościom nabożeństwa i katechezy dla dorosłych i spotkania duszpasterskie. Oprócz proboszcza, ks. Grzegorz Drausa posługują tutaj o. Błażej, oblat z parafii pw. św. Marii Magdaleny, seminarzyści. Ponad trzydziestu wolontariuszy troszczy się o funkcjonowanie ośrodka. Z uchodźcami codziennie spotyka się i prowadzi w kościele nabożeństwa zaproszony kapłan Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego z klasztoru o regule Góry Afon. Przewodnik codziennie oprowadza grupę dorosłych i dzieci po Lwowie. Dzieci każdego dnia uczestniczą w prowadzonych przez pedagogów zabawach, a także w zajęciach jazdy konnej na pobliskim lwowskim hipodromie. Dwoje psychologów spotyka się z dorosłymi. Duchowe zranienia wywołanie wojną muszą być leczone.

ks. Grzegorz Draus, parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Pawła II we Lwowie

Czytaj także: 

Lwów. Parafia pw. św. Jana Pawła II otacza najmłodszych opieką terapeutyczną

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor