Kościół na Świecie 17 Dec 13:10 | Redaktor
Papież Franciszek obchodzi 85. urodziny

pixabay.com

17 grudnia 2021 r. papież Franciszek kończy 85 lat. To już dziewiąte urodziny, które obchodzi jako głowa Kościoła. 

Przyłączamy się do płynących z całego świata wyrazów czci;  życzymy zdrowia, siły, mądrości, obfitości Bożych łask. Modlimy się, by jak najlepiej i jak najowocniej kierował Kościołem. 

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jest najstarszym z pięciorga dzieci, które przyszły na świat w rodzinie włoskich imigrantów Mario José Bergoglio i  Reginy María Sívori.  Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. W 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (zakonuu jezuitów) - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. , a wieczystą profesję zakonną złożył w 1973 roku. W1992 r. został biskupem pomocniczym Buenos Aires, pięć lat później - biskupem koadiutorem tej archidiecezji. W 2001 r. otrzymał godność kardynalską.

Nowym biskupem Rzymu został wybrany w marcu 2013 roku.  Jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym, który przyjął imię Franciszek.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor