Miecz przenika świat, przenika dusze [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 24 Sep 2020 W zreformowanej liturgii czytany jest dziś fragment Ewangelii wg św. Łukasza (12, 49 nn). Jest to jeden z najtrudniejszych, najbardziej niepokojących fragmentów Chrystusowej Dobrej Nowiny. Nie pozostawia on bowiem złudzeń. Chrześcijaństwo nie jest sielanką, nie jest czymś łatwym, miłym i przyjemnym, choć prowadzi do Boga, który jest najwyższym szczęściem i ostatecznie ma nas...

Kardynał Sodano – 70 lat kapłaństwa

Jarosław Aleksander | 24 Sep 2020 Papież Franciszek wyraził wdzięczność kardynałowi Angelo Sodano w 70-lecie jego posługi kapłańskiej. Ta wyjątkowa postać która kształtowała politykę Watykanu przez długie lata jest szczególnie związana z osobą św. Jana Pawła II.

W ten sposób zostanie nam ujawniona tajemnica życia [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 23 Sep 2020 „Gdy dusza odwróci się od zła z pomocą bojaźni Bożej oraz otworzy się na szlachetne dążenia dzięki darowi pobożności, doświadcza potrzeby dowiedzenia się, jakimi środkami unikać tego, co budzi bojaźń, i odnaleźć to, co należy kochać” — pisze benedyktyn, Dom Prosper Guéranger, o darze umiejętności, zwanym też darem wiedzy.

Prezydent Polski z wizytą we Włoszech i w Watykanie

Redaktor | 23 Sep 2020 W piątek 25 września przed południem odbędzie się prywatna prezydenta RP Andrzeja Dudy u papieża Franciszka . Głowa państwa spotka się rówież z kard. Pietro Parolinem (sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ), weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II oraz odwiedzi bazylikę św. Batłomieja, gdzie spotka się ze Wspólnotą św. Idziego (Sant’Egidio).

Ostatni papież starego świata

Redaktor | 22 Sep 2020 W tym roku mija 105 lat od śmierci papieża św. Piusa X. Wprowadził on Kościół w trudny wiek XX i zmarł, gdy zaczynał się kataklizm pierwszej wojny światowej. Był papieżem przełomu między dawnymi a nowymi czasy. Jego dzieje wystarczyłyby na wielotomową opowieść i kilka dobrych filmów.

Chrystus, Kościół, katakumby i Judasz [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 Sep 2020 Wystąpienie mało znanego szerszej publiczności Leszka Jażdżewskiego, lewicowego publicysty, redaktora naczelnego internetowego pisma Liberté, zelektryzowało polskie media. Słowa, które padły 3-go maja były same w sobie wstrząsające.

Wyśmiana książka [NIEDZIELA]

Redaktor | 22 Sep 2020 Ludzie, którzy wyćwiczyli w sobie klasyczne cnoty, jak roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, do dziś spontanicznie cenieni są w każdym społeczeństwie. Kto się z tego wyśmiewa, musi mieć świadomość, że choć korzysta z wolności słowa, wyśmiewa się z całej dwuipółtysiącletniej cywilizacji, na której tradycji wyrosła i nasza ojczyzna.

Mocne słowa na temat abp. Kondrusiewicza

Jarosław Aleksander | 22 Sep 2020 Biskupi skupieni w Radzie Episkopatów Europy wyrazili solidarność z arb. Kondrusewiczem który nie zstał wpuszczony na teren Białorusi. Mimo obywatelstwa Białorusi nie został on wpuszczony do kraju po wizycie w Polsce przy okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

„Tak. Pomagam!” czyli XVIII Zbiórka Żywności Caritas

Redaktor | 22 Sep 2020 W dniach 25 i 26 września 2020 roku (piątek, sobota) w godzinach 12:00 – 20:00 w piątek oraz w sobotę od godziny 10:00 do 20:00 lub do zamknięcia sklepu, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w wybranych supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, już osiemnastą zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”.

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Zosia Płachta | 21 Sep 2020 Od 19 lat 21. września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Święto według samych pomysłodawców zostało ustanowione „dla uczczenia i wsparcia idei pokojowego współżycia ludów i narodów”.