Wydarzenia 28 May 2023 | Redaktor
Niedziela Zesłania Ducha Świętego [Felieton]

fot. pixabay

Na swoim profilu na Facebooku red. Michał Jędryka napisał tekst o Niedzieli Zesłania Ducha Świętego i trudno się z nim nie zgodzić. "Umyka nam w wymiarze życia społecznego świąteczny charakter jutrzejszego dnia. Umyka nawet nie przez jakieś zeświecczenie, ile przez zwyczajne zapominanie. A to jakaś uczelnia zrobi w ten weekend zjazd zaoczny. A to CKE zarządzi sprawdzanie prac maturalnych (na szczęście nie w tym roku, ale w zeszłym tak było!). A to znów ktoś wymyśli jakieś szkolenie firmowe ze spotkaniem integracyjnym na ten weekend..."

To wielka szkoda, gdyż to święto równe jest rangą Bożemu Narodzeniu i Wielkanocy. Niektórzy nawet piszą, że te trzy święta odpowiadają trzem Osobom Trójcy Świętej. Jedną z przyczyn tego zapominania jest fatalne nieprzywrócenie po 89 roku drugiego święta. W wielu krajach Zachodu ono do dziś istnieje. Zamiast tego zafundowano nam święto grilla na początku maja. Przyczyną drugą jest niesławne zlikwidowanie oktawy kościelnej. Legenda mówi, że nawet Pawla VI doprowadziło to do płaczu.
 
Dlatego gdyby była okazja by dodać jeszcze jedno święto w kalendarzu państwowym, to powinno to być drugie święto Zielonych Świąt. I jeszcze dodam jeden powód nie teologiczny, tylko bardzo praktyczny, dlaczego nie Wielki Piątek. Otóż Dlatego, że uczynienie go wolnym będzie prowadziło do niekończących się sporów - będą bowiem tacy, albo będzie ich więcej, którzy wykorzystają ten dzień do "zabaw hucznych". Niech więc on już sobie zostanie dniem pracy, tym bardziej że w katolickiej tradycji nigdy dniem wolnym od pracy nie był. 

Michał Jędryka
 
Red.
Świętujmy ten dzień bo to dzień wyjątkowy i dla nas Katolików to dzień szczególnie święty. 
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor