Osiek nad Notecią: tradycja trwa mimo pandemii

Jarosław Aleksander | 23 Aug 2020 Polski Kościół Katolicki szczególnie jest związany z kulturą wsi i rolników. Jednym ze świąt które mają korzenie w duchowości ludowej i zwyczajach wsi jest święto tak zwanej Matki Bożej Zielnej ( Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny).

Pius X – papież wielu reform

BR | 21 Aug 2020 Giuseppe Melchiorre Sarto urodził się w wiejskiej rodzinie w 1835 roku. Za zgodą papieża otrzymał przedwczesne święcenia kapłańskie w wieku 23 lat.

Św. Bernard - wyrocznia Europy

BR | 19 Aug 2020 Święty Bernard z Clairvaux urodził się w rodzinie rycerskiej pod koniec XI wieku. W dzieciństwie podczas świąt Bożego Narodzenia miał zobaczyć Dziecię Boże, które zachęcało chłopca, aby poświęcił się służbie Bożej.

Trwa specjalna nowenna na Jasnej Górze

Jarosław Aleksander | 19 Aug 2020 Tradycyjnie przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej trwa specjalna nowenna. Na Jasnej Górze modlą się przybyli pielgrzymi oraz tamtejsza wspólnota. Kaznodzieją tegorocznej nowenny jest ks. Artur Ważny z Tarnowa.

Kolumbia bez stabilizacji

BR | 18 Aug 2020 Mimo że wojna domowa w Kolumbii skończyła się ponad 3 lata temu, do bezpieczeństwa i stabilizacji w tym kraju jeszcze daleko.

Ojcze Nasz za Białoruś

Jarosław Aleksander | 18 Aug 2020 Dziś o godzinie 18.00 chrześcijanie różnych wyznań odmówią modlitwę "Ojcze Nasz" w intencji Białorusi. Akcja ma zasięg globalny i została zainicjowana przez ks. abp Kondusiewicza.

Papież przekazuje kolejne respiratory

BR | 18 Aug 2020 18 respiratorów i 6 przenośnych ultrasonografów trafi do szpitali w Brazylii. Franciszek solidaryzuje się w ten sposób z zakażonymi koronawirusem.

Co zawdzięczamy św. Jackowi?

BR | 17 Aug 2020 Jacek Odrowąż na początku XIII wieku wstąpił do zakonu św. Dominika. Przyczyną takiej decyzji miało być ujrzenie św. Dominika w czasie Mszy świętej, uniesionego w ekstazie w górę w klasztorze w Rzymie.

Pomysł na pandemię. Dobrze wykorzystany czas

Jarosław Aleksander | 15 Aug 2020 Podczas pandemii na całym świecie zamykano zakłady pracy, szkoły, lotniska. Pracownicy pracowali zdalnie lub mieli wolne. Jeden z pracowników lotniska w Indiach wybrał jednak inny sposób na spędzanie czasu. Przepisał całe Pismo Święte!

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

Zosia Płachta | 14 Aug 2020 Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony 1 listopada 1950 r. przez papieża Piusa XII, jednak święta ku czci wniebowzięcia lub zaśnięcia Marii Panny obchodzono już wcześniej w różnych częściach świata.