Wydarzenia 1 Apr 07:56 | Redaktor
Św. Noniusz Alwarez Pereira, zakonnik - patron dnia (1 kwiecień)

Święty Noniusz Alwarez Pereira, wizerunek w kościele Santo Condestável w Lizbonie/fot. Alvesgaspar - praca własna,Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0

Patronem dnia 1 kwietnia jest Św.Noniusz Alwarez Pereira, zakonnik.

Święty Noniusz Alwarez Pereira

Nuno Alwarez Pereira urodził się w Portugalii w Cernache do Bomjardim koło Serty w dniu 24 czerwca 1360 r. Był potomkiem  znanego rodu rycerskiego. W wieku zaledwie 13 lat rozpoczął służbę rycerską.
Ożenił sie w bardzo młodym wieku (17 l.) z Eleonorą de Alvim.
 
Jako młody rycerz brał udział w walce o powstrzymaniu inwazji kastylijskiej. Był bardzo waleczny, już wtedy poznać jako odważny i impulsywny młodzieniec, co zapowiadało szybką karierę rycerska.
 
Kiedy zmarł król Ferdynand I Burgundzki, nie zostawiając po sobie nastepcy tronu, a niepodległość Portugalii zawisła na przysłowiowym włosku, Nuno jako jeden z pierwszych rycerzy poparł starania Jana  zmarłegomistrza zakonu, brata zmarłego króla o objęcie tronu. J
 
W podziece za wsparcie, Jan po zwycięstwie nad Kastylijczykami mianował Nuna protektorem i naczelnym dowódcą wojsk portugalskich, działo sie to w w kwietniu 1384r. Dzięki wsparciu Noniusza, dokładnie rok później, zgromadzenie królewskie uznanało Jana jako króla Jan I.
 
Nuno, jako naczelny dowódca wojsk portugalskich, we wrześniu 1385 roku, pokonał wojska Jana I Kastylijskiego w decydującej walce pod Aljubarrota r. a w październiku, pod Valverde. To właśnie Nuno jako dowódca wojsk w 1415 r. dowodził wyprawą do Ceuty, która zapoczątkowała podbój Afryki i portugalską ekspansję na ten kontynent.

Święty Noniusz Alwarez PereiraPo śmierci żony w 1423 r., zrozpaczony Nuno porzucił swoej dotychczasowe życie i wstąpił do zakonu karmelitów w Lizbonie, którego budowę wcześniej sam ufundował. W zakonie przyjął imię Noniusza od Świętej Maryi. Nuniusz słynął z gorliwej modlitwy, ascetycznego życia, praktyk pokutnych i gorliwego oddania się Maryi.
 
Czynił wiele dobra, oddawał się dziełom miłosierdzia, a szczególną troską otaczał osierocone dzieci. Nuniusz zmarł w opinii świętości w klasztorze w Lizbonie w Niedzielę Wielkanocną 1 kwietnia 1431 r..
Niestety, podczas trzęsienia ziemi jakie miało miejsce w Lizbonie
w 1755 r. jego grób został całkowicie zniszczony.
Beatyfikowany został przez papieża Benedykt XV w dniu 3 stycznia 1918 r., stawiając Nuniusza za  wzór wszystkim żołnierzom walczącym podczas pierwszej wojnie światowej.  Dekretem papieża
Pius XII, z 1940 roku otwarty został proces kanonizacji Noniusza, jednak jak podają źródła,
ze względów dyplomatycznych ogłoszony świetym został dopiero przez ukochanego papieża Benedykta VI w dniu 26 kwietnia 2009 r. 
 
Inni patroni dnia 01.04:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tesalonikach męczennic Agape oraz jej sióstr Chionii i Ireny. Poniosły śmierć na stosie w roku 394. Zachowały się wiarygodne akta męczeństwa, a także łacińska Pasja. W średniowieczu męczennice opiewała słynna benedyktyńska poetka Hroswita; natomiast u nas - ale już w wieku XVIII - Franciszka Urszula Radziwiłłowa w swoim Sędzim bez rozsądku.

W Thenna, w Indiach - bł. Tomasza z Tolentino i trzech jego Towarzyszy, męczenników. Byli to franciszkańscy misjonarze, którzy Słowo Boże głosili najpierw w Armenii i Chinach, a następnie przez trzydzieści lat pracowali w Indiach. Śmierć ponieśli w roku 1322 za to, że w Mahomecie nie chcieli uznać proroka.

oraz:

św. Celsa, biskupa (+ 1129); św. Makarego (+ 830); św. Waleryka, opata (+ 619); św. Wenancjusza, biskupa i męczennika (+ poł. III w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor