Kościelna pomoc dla matek jest ogromna

Redaktor | 9 Nov 2020 Nie ma sytuacji i okoliczności, w której potrzebująca kobieta czy rodzina nie znalazłaby pomocy. Pomoc materialną, medyczną, psychologiczną, rozwojową, prawną i duszpasterską oferują setki kościelnych fundacji i instytucji. Bez względu na wyznanie.

Oświadczenie Biskupa Bielsko-Żywieckiego

Redaktor | 9 Nov 2020 Oświadczenie Biskupa Bielsko-Żywieckiego oraz komunikat Dyrektora Informacyjno-Medialnego odnośnie do artykułu opublikowanego w Kronice Beskidzkiej oraz pytań zadawanych przez dziennikarzy w tej sprawie.

Zmarł jezuicki politolog ojciec Bartolomeo Sorge SJ

Redaktor | 9 Nov 2020 „Jezuita z powołania, politolog z zawodu” – pisze włoski Avvenire o zmarłym 2 listopada ojcu Bartolomeo Sorge SJ. Był przyjacielem papieża Pawła VI, legendarnym redaktorem naczelnym dwutygodnika Civiltà Cattolica (w latach 1973-1985), charyzmatycznym dyrektorem Instytutu Formacji Politycznej Pedro Arrupe w Palermo na Sycylii. Kierował także redakcjami dwóch znanych we Włoszech...

Odmień nasz los Panie. Masz taką moc, by uczynić cokolwiek zechcesz.

Redaktor | 9 Nov 2020 Nikt cierpienia nie uniknie. Więc niech ma sens. Przyjmę to, którego nie da się uniknąć, ale resztę bólu zabierz. Niech konsekwencja zła rodzi dobre owoce. Niech ze śmierci idzie życie. Trwać mocno w jednym duchu. Jednomyślnie walczyć wspólnie o wiarę w Dobrą Wiadomość o wyzwoleniu ze śmierci grzechu. W niczym nie dając się zastraszyć przeciwnikom.

Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo 2020 – online

Redaktor | 9 Nov 2020 30 października 2020 r. w Domu Kultury w Kętach jury XXIII Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” ogłosiło wyniki konkursu, który po raz pierwszy odbył się w formie wirtualnej. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowali Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel i Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Król w koronie niewidzialnej [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 2020 38 lat temu, 28 maja 1981 roku zmarł kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski zwany Prymasem Tysiąclecia. Nazwał go tak Jan Paweł II, który w nawiązaniu do przygotowanych przezeń uroczystości milenium chrztu Polski, wypowiedział słynne słowa: „Takiego Ojca, pasterza i prymasa, Bóg daje raz na 1000 lat”.

Raduj się! [Maksymilian Powęski]

Redaktor | 9 Nov 2020 Zawsze i niezmiennie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu przypomina mi się komentarz znakomitego solesmeńskiego opata Prospera Guerangera.

Panie, abym przejrzał [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 2020 Czytelnicy tej rubryki być może pamiętają, że lubię czasem sięgać do dawnego cyklu czytań mszalnych, w których ewangelie i lekcje rozłożone były na jeden rok a nie na trzy. Powodów dla których warto to czynić jest wiele. Jeden z nich jest taki, że do tego układu perykop, przez dwa tysiąclecia powstała ogromna biblioteka różnorakich, często bezcennych, komentarzy, z których...

Walka karnawału z postem

Redaktor | 9 Nov 2020 Karnawał to czas, który oddziela liturgiczny okres Bożego Narodzenia od wielkiego postu. Mamy więc tendencję, by wyobrażać sobie, że jest to czas świeckich uciech, zażywanych, gdy w roku kościelnym nie dzieje się akurat nic ważnego.