Święty Jan Vianney, prezbiter - patron dnia (04 sierpnia)
Święty Jan Vianney. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Maria_Vianney#/media/Plik:Johnvianney.jpg
Patronem dnia 4 sierpnia jest święty Jan Maria Vianney, prezbiter.
Inne z kategorii
Św. Stanisław Kostka, zakonnik, patron Polski - patron dnia (18 września)
Św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (17 września)
Jan urodził się 8 maja 1786 roku w Dardilly obok Lyonu. Pochodził z ubogiej rodziny. Podczas Rewolucji Francuskiej po raz pierwszy przystąpił do Komunii, miało to miejsce w prowizorycznej kaplicy. Nauczył się pisać i czytać dopiero w wieku 17 lat, z powodu zamkniętych wcześniej szkół parafialnych.
Po ukończeniu szkoły podstawowej, uczęszczał do szkoły w Ecully, gdzie dostawał lekcje łaciny. W 1812 roku wstąpił do seminarium duchownego, w którym przez braki edukacji miał problemy z nauką. Po roku przeszedł jednak do seminarium w Lyonie. Mimo rad od przełożonych by opuścił seminarium, Jan dzięki interwencji proboszcza z Ecully, został dopuszczony do święceń kapłańskich. Miało to miejsce 13 sierpnia 1815 roku, miał wówczas 29 lat.
Jan spędził pierwsze lata jako wikariusz w Ecully. Po śmierci kapłana u którego był, biskup zesłał Jana jako wikariusza do Ars-en-Dembes. Kościół tam był opustoszały i zaniedbany, a wiernych było zaledwie 230. Jan przybył do miejscowości z wielką ochotą, pozostał w niej 41 lat. Wiele godzin spędzał na modlitwach do Najświętszego Sakramentu, niewiele sypiał, jadł mało, ale nadal był przyjacielski, odwiedzał wiernych. Dobroć Jana i proste kazania sprawiały, że powoli nawracał on niewiernych, a kościół powoli znów się zapełniał.
Mimo uzyskania nowych wiernych, Jan uważał że z jego winy jeszcze nie wszyscy zostali nawróceni. Gdy biskup odmówił mu zwolnienia z obowiązków proboszcza, Jan uciekł do klasztoru, jednak z nakazu biskupa, Jan posłusznie powrócił do Ars. Przez tryb życia Jana, wielu rozpoznała w nim świętość. Zyskiwał sławę sięgającą poza parafię Ars, do miasta napływały tłumy. Jan miał mieć dar czytania w ludzkich sumieniach i dar proroctwa. Po 10 latach, do Ars przbyło około 20 tysięcy ludzi, a w ostatnim roku życia Jana, 80 tysięcy.
Pokuty jakie wykonywał Jan, wyczerpały i osłabił jego organizm, cierpiał na wiele chorób. Do fizycznych męk dołączył także duchowe. Przez 35 lat miewał w nocy także wizje. Jan Vianney przyjmował jednak to jako zadośćuczynienie za winy swoje i grzeszników, których spowiadał.
Umarł 4 sierpnia 1859 roku w wieku 73 lat, jako męcznnik cierpiący za grzeszników. W jego pogrzebie brało udział około 300 kapłanów i około 6 tysięcy wiernych. Nabożeństwu żałobnego przewodniczył biskup. Jego szczątki złożono w kościele, a w 1865 roku zaczętu budowę bazyliki. Pius X beatyfikował Jana w 1905 roku, a kanonizował Pius XI w 1925 roku. Jan XXIII w stulecie śmierci św. Jana Vianneya wydał encyklikę, w której przypomniał jego postać.
W ikonografii Święty przedstawiany jest w stroju duchownym ze stułą na szyi, często w otoczeniu dzieci.
Inni patroni dnia 04.08:
• Święty Rajner, biskup
• Błogosławiony Henryk Krzysztofik, prezbiter i męczennik
oraz:
św. Arystarcha, biskupa Tesalonik (+ I w.); św. Eufroniusza, biskupa Tours (+ 573); świętych męczenników Justyna i Krescencjusza (+ 258); św. Tertuliana, prezbitera i męczennika (+ poł. III w.)