Święty Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła - patron dnia (21.12)
Święty Piotr Kanizjusz. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kanizjusz#/media/Plik:Saint_Petrus_Canisius.jpg
Patronem dnia 21 grudnia jest Święty Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Piotr Kanizjusz urodził się 8 maja 1521 roku w Nijmegen w Holandii, jako syn burmistrza. Już w młodym wieku Piotr często służył w nabożeństwach, jednak jego ojciec miał ambicję, by syn został prawnikiem. Ten jednak wolał udać się na studia teologiczne w Kolonii. Tam spędził 10 lat, z przerwą na roczny pobyt w Lowanium. Czuł, że jego powołaniem będzie apologetyka, więc pilnie studiował prawdy atakowane przez protetantów. W 1540 został magistrem nauk wyzwolonych. W 1543 roku wstąpił do nowozałożonego zakonu jezuitów, założonego przez św. Ignacego Loyolę. Nie będąc jeszcze kapłanem cieszył się sławą i autorytetem, dlatego też miał przekonać cesarza Karola V by ten odwołał wspierającego protestantyzm arcybiskupa Kolonii, Hermana. Piotr przyjął święcenia kapłańskie dopiero w 1546 roku. Po roku brał udział w Soborze Trydenckim jako konsultant kardynała Ottona Truchsess. Później w Bolonii został doktorem teologii. Przez 30 lat zaciekle walczył z protestantyzmem. Brał udział w zjazdach, obradach, prowadził misje dyplomatyczne, wspomagał nuncjuszy i legatów papisekich. Wspierał go cesarz Ferdynand I, wychowanek jezuitów.
W 1556 roku Piotr Kanizjusz został mianowany przez św. Ignacego na prowincjała nowej prowincji niemieckiej. Pod jego rządami liczba domów zakonnych zwiększyła się z 3 do 8, utworzono też nową prowincję w północnych Niemczech. Odbył nawet podróż na tereny Polski. Największą sławę Piotrowi przyniosły jego pisma: Katechizm Mały, Katechizm Średni i Katechizm Wielki oraz Summa nauki katolickiej. Ostatnie dzieło stało się podstawą wykładów teologii na katolickich uniwersytetach.
Zmarł 21 grudnia 1597 roku we Fryburgu. Beatyfikował go papież Pius IX w 1864 roku, a kanonizował go Pius XI w 1925 roku. Relikwie św. Piotra Kanizego spoczywają w kościele jezuitów we Fryburgu.
W ikonografii przedstawia się św. Piotra Kanizego w sutannie jezuity. Jego atrybutami są: katechizm, krucyfiks, młotek, pióro.
W Monte Cerignone, w środkowych Włoszech - bł. Dominika Spadafora, dominikanina. Zmarł w roku 1521. Jego kult zaaprobowano w roku 1921.
oraz:
św. Anastazego, biskupa i męczennika (+ 609); św. Gliceriusza z Nikomedii, prezbitera i męczennika (+ III/IV w.); św. Jana Wincencjusza, mnicha (+ 1012)