Orszak Trzech Króli
Inne z kategorii
O Mszy papieża Piusa [VIDEO]
Komentarz do liturgii na XIV Niedzielę w ciągu roku
Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - poprowadzili 6 stycznia III Bydgoski Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta uczestniczyło około 10 tysięcy osób.
Królowie przemierzyli trasę na wielbłądzie i koniach. Spotkanie jak co roku było okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego. Gacek - dwugarbny wielbłąd pochodzący z Azji, na którym zasiadł król Baltazar - przyjechał z Mini Zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).
Scenariusz orszaku - tak jak w wielu miejscach na świecie - nawiązywał do tradycji ulicznych jasełek i był oparty na przekazie biblijnym. Monarchom podążającym za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną towarzyszyły orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość oraz kontynenty - Afrykę, Azję i Europę, Azję. - W 2014 roku I Bydgoski Orszak Trzech Króli zgromadził pięć tysięcy osób, kolejny - dwanaście, co od początku sytuowało nas w polskiej czołówce. Jest to sukces dla Bydgoszczy, ale i dla nas, że ludzie przyjęli tę inicjatywę z takim entuzjazmem - powiedziała rzecznik prasowy orszaku Anna Perlik-Piątkowska.
Intensywne przygotowania do III Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli trwały kilka miesięcy. Odtwórcami głównych ról byli członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Pozostali uczestnicy mogli także samodzielnie przygotować niedrogie stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji, np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Można to było uczynić m.in. podczas specjalnych warsztatów szycia strojów.
W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami ponad 400 (sprawdzimy jeszcze) miejscowości w Polsce. - Ta uroczystość przypomina nam, że Bóg objawił się wszystkim narodom w tych, którzy do Niego przyszli. Tradycja mówi o magach - Kacprze, Melchiorze i Baltazarze oraz darach, jakie ze sobą przynieśli. Złoto było przynależne królowi, kadziło było palone przed Bogiem, a mirry używano przy pochówku. Mędrcy więc uznali Chrystusa za Króla i Boga. Zobaczyli w nim również człowieka i zapowiedź jego śmierci oraz to, co owa śmierć przyniesie. Pokazujemy, że Chrystus, narodził się nie tylko dla „narodu wybranego", ale dla każdego z nas - powiedział ks. Maciej Tyckun, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Wydarzenie zainaugurowano Mszą św. pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w kościele Świętej Trójcy. - Wyjście człowieka objawia jego wolność oraz wolę spotkania się z Bogiem. Zostało to silnie wyrażone w symbolice trzech magów, a dzisiaj tę prawdę chcą człowiekowi przybliżać takie orszaki. Uzmysławiać, że człowiek jest wolny i nikt go do takiego spotkania z Bogiem nie zmusza. On sam musi chcieć wyjść i podjąć ten trud drogi, aby spotkać się z Panem, który na niego czeka i także wychodzi mu naprzeciw - powiedział pasterz.
Przemarsz zakończył się na Starym Rynku, gdzie królowie złożyli dary, oddając pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Również dzieci mogły złożyć w stajence rysunki ze skarbami oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. - Towarzyszą mi bardzo dobre wspomnienia z poprzednich orszaków. W moim kraju nie ma takiego wydarzenia. Pamiętam te tłumy osób i to, jak zostałem zaproszony po raz pierwszy do bycia królem. Dla nas, mieszkańców Bydgoszczy, jest to wielkie święto - powiedział Izaak Antwi-Boasiako. Kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego przebrany za afrykańskiego króla Baltazara, poprowadził na wielbłądzie orszak niebieski, symbolizujący wiarę.
W role członków Świętej Rodziny wcielili się Anna i Janusz Kapuścińscy z rocznym synem, Ernestem. Hasło orszaku nawiązywało do słów papieża Franciszka „Nade wszystko Miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie". Organizatorami III Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół (gałąź rodzinna ruchu), Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy, a współorganizatorami: Parafia Świętej Trójcy w Bydgoszczy, Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy, Miejski Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy, Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy oraz wolontariusze.
diecezja.bydgoszcz.pl