Święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła - patron dnia (30.09)
Wydarzenia
30 Sep 2021
| Redaktor

Święty Hieronim. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_ze_Strydonu#/media/Plik:Jacques_Blanchard_-_Hl._Hieronymus.jpg
Patronem dnia 30 września jest święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła.
Inne z kategorii
Św. Ryszard de Wyche, biskup - patron dnia (3 kwiecień)
Wydarzenia
Dzisiaj 05:08
Św. Franciszek z Paoli, pustelnik - patron dnia (2 kwietnia)
Wydarzenia
Wczoraj 20:16
Hieronim urodził się około 345 roku w Strydonie, na terenie dzisiejszej Chorwacji. Pochodził z zamożnej, katolickiej rodziny. Wyjechał do Rzymu, by tam studiować łacinę i retorykę, prowadził go między innymi Donat. Między latami 358 a 364, przyjął chrzest zgodnie z ówczesnymi zwyczajami. Udzielił mu go papież św. Liberiusz. Przez to wydarzenie postanowił oddać się zagadnieniom religijnym. Udał się do Trewiru, gdzie podjął studia teologiczne, zamiast rozpocząć karierę urzędniczą, do której nakłaniali go jego rodzice. Stamtąd powrócił do Włoch i został mnichem. W 373 roku postanowił udać się do Ziemi Świętej by oddać się tam pracy i rygorystycznemu życiu. Ciężka podróż zmusiła go jednak do zatrzymania się w Antiochii. Hieronim zaczął również uczyć się greki i hebrajskiego.


Ikonografia ukazuje najczęściej św. Hieronima jako wielkiego pokutnika w długiej szacie albo obnażonego starca, w przepasce na biodrach, wycieńczonego postami. Czasami przedstawiany jest w kapeluszu kardynalskim, co jest aluzją do jego funkcji sekretarza papieskiego, lub w postawie siedzącej przy pulpicie. Atrybutami Świętego są: czaszka, gołębica, kamienie, klepsydra, księga, lew u stóp, oswojone lwiątko, model kościoła, pióro pisarskie, rylec do pisania i tabliczka, trąba powietrzna przypominająca Sąd Ostateczny, wielbłąd.
Inni patroni dnia 30.09:
Ponadto dziś także w Martyrologium:
bł. Felicji Medy z Mediolanu, ksieni (+ 1444); św. Honoriusza z Canterbury, biskupa (+ 653); św. Leoparda, męczennika (+ IV w.); świętych męczenników Wiktora i Ursusa (+ III w.); św. Zofii, wdowy (+ II w.?)
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.