Wydarzenia 5 Sep 2021 | Redaktor
Święta Rozalia, dziewica - patronka dnia (04.09)

Święta Rozalia. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozalia_z_Palermo#/media/Plik:Antoon_van_Dyck_-_Santa_Rosalía_intercediendo_por_la_ciudad_de_Palermo.jpg

Patronką dnia 04.09 jest święta Rozalia, dziewica.

Giuseppe Velasquez: Święta Rozalia

Jak podają opowieści, Rozalia urodziłą się około 1130 roku w pobliżu Bergamo. Miała być córką służącego króla Rogera II, Sinibalda. Przed jej przyjściem na świat, jej matka miała sen, w którym polecono jej nazwać córkę Rozalia, ponieważ zostanie ona najpiękniejszym kwiatem rodu i wyspy. Rozalia naglona przez rodziców do małżeństwa, postanowiła uciec na wyspę, by na niej wieść pustelnicze życie, pełne wyrzeczeń i pokuty. Wyryła ona napis na ścianach swojej groty:  "Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa".

Święta Rozalia

W czasie swojego pobytu na wyspie, Rozalia żyła w ścisłej łączności z Bogiem, poddając się licznym umartwieniom. Po pewnym czasie przeniosła się do Monte Pellegrino pod Palermo. Nie przyzwyczajona do surowego życia, umarła w 1165 lub 1170 roku w młodym wieku. W 1624 roku odkryto przypadkowo jej relikiwie, co dało początek jej kultowi. Według podania, po ich odnalezieniu ustała zaraza nękająca Palermo i okolicę. Dało to początek czci Rozalii jako patronki chroniącej od zarazy.



W ikonografii św. Rozalia przedstawiana jest z postacią, która pisze na ścianie jej imię. Atrybutem Świętej są: czaszka, grota, w której mieszkała, wieniec z róż.

 

Inni patroni dnia 04.09: 

  •  Bł. Maria Stella i Towarzyszki, męczennice z Nowogródka
  •  Najświętsza Maryja Panna, Matka Pocieszenia
  •  Błogosławieni męczennicy francuscy
  •  Święty Bonifacy I, papież
  •  Błogosławiona Katarzyna z Racconigi
  •  Błogosławiona Maria od św. Cecylii Rzymianki, zakonnica
  •  Mojżesz, prorok i prawodawca
  •  Kościół katedralny w Łomży

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Herzfeld, w Westfalii - św. Idy, wdowy. Była krewną Karola Wielkiego, który wydał ją za margrabiego Sasów, Egberta. Miała z nim pięcioro dzieci, z których dwoje czczeni są jako błogosławieni. Wcześnie owdowiała i osiadła przy kościele w Herzfeld, który z mężem ufundowała. Słynęła z bogomyślności i uczynków miłosierdzia. Zmarła w roku 825. Biskup Dodo dokonał w roku 890 uroczystej elewacji jej relikwii. Ongiś czczona była jako patronka kobiet oczekujących potomstwa.

oraz:

świętych męczenników Ammiana, Juliana, Oceana i Teodora (+ 303); św. Marcelego, męczennika (+ II w.?); św. Maryna, diakona i męczennika (+ IV w.); św. Tamela, męczennika (+ II w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor