Święta Honorata, dziewica - patron dnia (11 stycznia)
Święta Honorata. Domena publiczna
Patronką dnia 11 stycznia jest Święta Honorata, dziewica.
Inne z kategorii
Św. Grzegorz z Nyssy, biskup - patron dnia (10 stycznia)
Św. Adrian z Canterbury, opat - patron dnia (09 stycznia)
Żywot Honoraty znamy dzięki jej bratu, św. Epifaniuszowi, który był biskupem Pawii. Honorata żyła w V wieku w Pawii. Była najmłodsza spośród czterech sióstr. Oddała się na wyłączną służbe Bogu, a jej brat, św. Epifaniusz, osobiście włożył na jej głowę welon dziewiczy. W 476 roku Pawię najechał król Gotów, Odoaker i wziął w niewolę jej neiktórych obywateli, w tym Honoratę. Po jakimś czasie św. Epifaniusz wykupił ją z rąk najeźdźcy, wraz z wieloma innymi porwanymi. Honorata zmarła około 500 roku.
Życiorys Honoraty spisał jej rodzony brat, św. Epifaniusz, biskup Pawii. Była najmłodszą z czterech sióstr (oprócz niej św. Epifaniusz miał także siostry: Specjozę, Luminozę i Liberatę). Honorata żyła w V w. w Pawii. Św. Epifaniusz osobiście nałożył na głowę siostry welon dziewiczy na znak oddania się jej na wyłączną służbę Panu Bogu.
Kiedy w roku 476 Odoaker, król Gotów, zdobył i złupił Pawię, wziął do niewoli wśród wielu obywateli także Honoratę. Dopiero św. Epifaniusz musiał wykupić brankę z jego rąk, wraz z wielu innymi. Zasnęła w Panu otoczona powszechną czcią. Życie Honoraty pełne było modlitwy, miłosierdzia i oddania ludziom, którzy darzyli ją powszechnie czcią. Zmarła około 500 roku.
W ikonografii św. Honorata ubrana jest w tunikę. Trzyma księgę.
Inni patroni dnia 11.01:
oraz:
św. Anastazego, mnicha (+ ok. 570); św. Hygina, papieża i męczennika (+ 140); św. Melchiadesa (Milicjadesa), papieża i męczennika (+ 314); św. Palemona, opata (+ ok. 330); św. Salwiusza, biskupa i męczennika (+ ok. 625)
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.