Wydarzenia 9 Feb 2022 | Redaktor
Święta Apolonia, dziewica i męczennica - patronka dnia (09.02)

Święta Apolonia. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Apolonia_z_Aleksandrii#/media/Plik:Francisco_de_Zurbarán_035.jpg

Patronką dnia 9 lutego jest Święta Apolonia, dziewica i męczennica.

Święta Apolonia

Okoliczności męczeńskiej śmierci św. Apolonii opisane miały być w liście św. Dionizego, który pisał o pogromie chrześcijan w Aleksandrii. Być może był on nawet naocznym świadkiem tego wydarzenia, a na pewno znał świadków. W liście znajduje się następujący fragment:  "Apolonia była już podeszła wiekiem. A jednak poganie, nie patrząc na to, rzucili się na nią, zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby. Następnie tłum rozszalały żądzą krwi rozpalił stos przed miastem i zagroził Świętej, że spali ją żywcem, jeśli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Na to Święta poprosiła o chwilę do namysłu, a potem gotowa na ofiarę, sama rzuciła się w ogień i spłonęła".

Apolonia zrobiła to, by uniknąć złamania woli podczas tortur. Nie popełniła więc samobójstwa, ale oddała życie by otrzymać to co najważniejsze, czyli wieczne zbawienie. Dzięki miłości do Jezusa,  nie obawiała się doczesnych mąk. Dała on też przykład poganom, że nie boi się pogróżek, a nawet nie boi się oddać życia dla Boga. Jej kult szybko rozszerzył się zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W Rzymie wystawiono nawet bazylikę ku jej czci. Św. Apolonia została nazwana patronką Królestwa Polskiego w "Pontyfikale krakowskim" z XV wieku. 


W ikonografii św. Apolonia przedstawiana jest z kleszczami, którymi wyrwano jej zęby. Jej atrybuty to: korona, księga, palma męczeństwa oraz stos, na którym spłonęła.
 
Inni patroni dnia 09.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rouen - św. Ansberta, biskupa. Był zrazu opatem we Fontenelle. Objąwszy stolicę w Rouen, zasłynął z wielkoduszności i miłosierdzia. Mimo to wycierpiał przykrości wygnania, na które skazał go Pepin z Herstalu. Zmarł około roku 692 w Hautmont, w prowincji Hainaut. W czasie najazdów normandzkich jego ciało przeniesiono do opactwa pod Gandawą.

oraz:

św. Cyryla, biskupa Aleksandrii (+ 441); bł. Jakuba Cusmano, prezbitera (+ 1888); świętych diakonów i męczenników Pryma i Donata (+ 361); św. Sabina, biskupa (+ pocz. VI w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor