Św. Sylwester I, papież - patron dnia (31.12)
Święty Sylwester I. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_I#/media/Plik:33-St.Sylvester_I.jpg
Patronem dnia 31 grudnia jest Święty Sylwester I, papież.
Inne z kategorii
Święci męczennicy wietnamscy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze - patron dnia (24 listopada)
Św. Klemens I, papież i męczennik - patron dnia (23 listopada)
Sylwester urodził się za panowania papieża św. Marcelego, był z pochodzenia Rzymianinem, synem kapłana Rufina. Nieznane są fakty o dzieciństwie, młodości i edukacji Sylwestra. W czasie prześladowań chrześcijan za Dioklecjana, to właśnie jego ojciec, Rufin, przechowywał Pismo Święte i księgi należące do Kościoła w Rzymie. Sylwester został papieżem w styczniu 314 roku, zastępując św. Milcjadesa, a jego pontyfikat trwał aż 21 lat. Po zakończeniu prześladowań, zajął się organizacją kultu Bożego. Niedzielę uznano świętem państwowym, duchowni zwolnieni byli z funkcji pozakościelnych, a chrześcijan obowiązywały decyzje sądów biskupich.
Za papieża Sylwestra odbył się pierwszy sobór. Miał on miejsce w 325 roku w Nicei. Nie uczestniczył w nim osobiście ze względu na wiek, jednak byli obecni tam jego legaci. Następnie zatwierdził uchwały tego soboru. Były to m. in.: dogmat o boskości Syna i o Jego równości z Ojcem i wyznanie wiary, recytowane w czasie Mszy. Ujednolicono święta w Kościele, ogłoszono kanon prawa kościelnego. Sylwester konsekrował dwie bazyliki: św. Jana na Lateranie i św. Piotra w Watykanie. Od tego czasu każda świątynia była w ten sposób konsekrowana.
Zmarł 31 grudnia 335 roku, co potwierdzają liczne dawne dokumenty. Jego święto obecne w kościele jest już od V wieku. Jego relikwie spoczywają w okolicach miasta Modena. Jest patronem Modeny i tamtejszej diecezji. Jest także patronem zwierząt domowych, wzywany bywa w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok. Dzień św. Sylwestra jest ostatnim dniem w roku kalendarzowym, dlatego w kościołach urządza się wieczorem specjalne nabożeństwo dziękczynno-ekspiacyjno-błagalne. Duszpasterze zdają wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii. Ostatni dzień w roku znany jest jako „Sylwester”, a urządzane wówczas imprezy określa się „zabawami sylwestrowymi”.
Ikonografia przedstawia św. Sylwestra w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Jego atrybutami są: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.
oraz:
św. Barbacjana z Rawenny, prezbitera (+ VI w.); św. Kolumby, dziewicy i męczennicy (+ III w.); św. Zotyka, prezbitera z Konstantynopola (+ IV w.)