Wydarzenia 17 Dec 2022 | Redaktor
Św. Łazarz, biskup - patron dnia (17.12)

Święty Łazarz. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Łazarz_(postać_biblijna)#/media/Plik:Juan_de_Flandes_001.jpg

Patronem dnia 17 grudnia jest Święty Łazarz, biskup.

Święty Łazarz

Łazarz mieszkał wraz ze swoimi siostrami, Marią i Martą, w Betanii na zboczu Góry Oliwnej. Byli oni przyjaciółmi Jezusa i często gościli go w swoim domu. Po śmierci i pochówku Łazarza, Chrystus przybył do Betanii i go wskrzesił (J 11, 1-44). Jan Ewangelista pisał także o pobycie Jezusa w ich domu przed wyjazdem do Jerozolimy (J 12, 1-11). Jak podaje tradycja wschodnia, Łazarz po Zesłaniu Ducha Świętego został biskupem na Cyprze. Średniowieczna legenda natomiast podaje, że po wygnaniu Łazarza wraz z siostrami, rodzeństwo przybyło statkiem do Marsylii, gdzie Łazarz stał się pierwszym biskupem tego miasta.

W ikonografii ukazuje się św. Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

 

Inni patroni dnia 17.12:

  •  Święty Jan z Mathy, prezbiter
  •  Święty Józef Manyanet y Vives, prezbiter

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Jerozolimie - św. Modesta, patriarchy. Gdy w roku 614 Persowie wdarli się przez wyłom do miasta, dla tamtejszych chrześcijan nastały dni grozy i smutku. W kilka dni później Jerozolima leżała w ruinie, a resztki chrześcijan wyprowadzono na wschód. Znalazł się wśród nich patriarcha Zachariasz. Swym wikariuszem mianował on Modesta, igumena ławry św. Teodozego z Jerycha. Igumen Modest okazał się mężem opatrznościowym. Sprawnie zabrał się do odbudowy, ponaprawiał, co było do ocalenia, a budowle zniszczone pozastępował skromniejszymi, ale rokującymi nadzieję na przyszłość. Zjednało mu to uznanie całego Wschodu. Toteż po śmierci Zachariasza bez wahania jego następcą obrano Modesta. Zmarł w cztery lata później, gdy wracał do Palestyny z nowymi środkami na odbudowę. Przypuszczano później, że otruto go w celach rabunkowych. Modest pozostawił po sobie nieco pism.

W niemieckiej Fuldzie - św. Sturmiusza, opata. Był ulubionym uczniem św. Bonifacego, przywiezionym przezeń z podróży do Noricum. On to budował opactwo, w którym pochowano później wielkiego apostoła. Sam zmarł w roku 779.

W Grand-Bigard pod Brukselą - św. Wiwiny. Pociągana ku doskonałości chrześcijańskiej, wcześnie opuściła dom rodzinny i rozpoczęła życie pustelnicze. Gdy znalazła towarzyszki, założyła klasztor, który później podporządkowano opatom benedyktyńskim. Zachował się cenny psałterz, który uchodzi za psałterz Wiwiny. Zmarła około roku 1170.

oraz:

św. Beggi, zakonnicy (+ 693); świętych męczenników Floriana i Kalanika (+ 638); św. Olimpii, wdowy (+ ok. 409)

źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor