Wydarzenia 7 Sep 2015 | Redaktor
Łacina nie będzie oficjalnym językiem Synodu

Papież Franciszek zdecydował, że łacina nie będzie językiem urzędowym najbliższego światowego zgromadzenia biskupów w Watykanie.

Oświadczenie w tej sprawie zostało ogłoszone pierwszego dnia obrad zespołu roboczego, przygotowującego październikowy Synod, na którym około 200 biskupów katolickich z całego świata ma dyskutować na tematy związane z rodziną.

Oficjalnym językiem Synodu będzie włoski.

W czasie ostatnich synodów łacina była językiem urzędowym i w tym języku przygotowywane były dokumenty dotyczące spotkań, a część uczestników decydowała się również mówić po łacinie.

Papież zdecydował się na zmianę w celu usprawnienia pracy urzędników - poinformowano.

Decyzja papieża stanowi zerwanie z polityką jego poprzednika, papieża Benedykta XVI, który polecił promować badania nad językiem łacińskim i korzystać z tego starożytnego języka w Kościele rzymskokatolickim i poza nim.

Gdy Benedykt XVI ogłosił 11 lutego 2013 roku, że jako pierwszy od 600 lat papież ustępuje z urzędu, przeczytał oświadczenie w języku łacińskim. Tylko jeden dziennikarz słuchając ojca świętego na żywo rozumiał, co papież mówi.

Korzystanie z łaciny w Kościele, a co za tym idzie jej znajomość, została znacznie ograniczona przez decyzje podjęte 50 lat temu, gdy zniesiono obowiązek odprawiania Mszy świętej po łacinie, a duchowieństwu zezwolono na odmawianie brewiarza w języku ojczystym.

Łacina pozostaje jednak wciąż oficjalnym językiem Kościoła powszechnego. Jest on używany jako język odniesienia do tłumaczenia najważniejszych dokumentów na języki nowożytne.

Reuters/mij

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor