Wydarzenia 3 Mar 2022 | Redaktor
Święta Kunegunda, zakonnica - patronka dnia (03.03)

Święta Kunegunda. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Kunegunda_Luksemburska#/media/Plik:Kunigunde.png

Patronką dnia 3 marca jest Święta Kunegunda, zakonnica.

Święta Kunegunda

Kunegunda urodziła się w 978 roku jako córka hrabiego Luksemburga. Gdy miała 20 lat, wyszła za księcia Bawarii, Henryka II, który później został królem i cesarzem Niemiec. Żyli jalo dziewicze małżeństwo, Henryk otaczał ją czcią i chciał by została królową. Koronował ją św. Willigis, arcybiskup Moguncji. W 1014 wraz z mężem otrzymała koronę cesarską z rąk Benedykta VIII. Kunegunda wykorzystywała swoją pozycję by fundować klasztory i opactwa, a po śmierci mężą wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru w Kaufungen. Tam zdjęła szaty cesarskie i przywdziała habit, a swój majątek przeznaczyła na kościelne i doborczynne fundacje. Służyła ubogim i sama żyła w ubóstwie. Zmarła 3 marca 1033 roku, pochowano ją wraz z mężem. W 1200 papież Innocenty III zatwierdził jej kult. Jest patronką Luksemburga, diecezji Bamberg i Niemiec.
 


W ikonografii Kunegunda Luksemburska występuje w stroju cesarskim, najczęściej z mężem św. Henrykiem. Przedstawia się ją także w habicie zakonnym trzymającą w ręku kościół.
 
 
 
 
 
Inni patroni dnia 03.03:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Vercelli, we Włoszech - bł. Jakobina de Canepaci, karmelity. Był skromnym bratem-laikiem i całe życie spędził w ukryciu, Zmarł w roku 1508. Podobno często ukazywał się św. Karolowi Boromeuszowi, który nadaremnie poszukiwał jego relikwii. Kult zaaprobował w roku 1845 Grzegorz XVI.

W Berzo, we Włoszech - bł. Jana Scalvinoni, znanego także pod zakonnym imieniem Innocentego z Berzo. Ten gorliwy kapucyn szeroko zasłynął ze swej dobroci i bogomyślności. Zmarł w roku 1890 w Bergamo, ale szczątki na żądanie czcicieli przeniesiono do Berzo. Beatyfikował go w roku 1961 Jan XXIII.

oraz:

świętych braci męczenników Hemiteriusza i Cheledoniusza, żołnierzy (+ 298); świętych męczenników Kleonika, Eutropiusza i Bazyliszka (+ pocz. IV w.); świętych męczenników Maryna, żołnierza, i Asteriusza, senatora (+ III w.); bł. Teresy Eustochii Verzeri, dziewicy i zakonnicy (+ 1852); św. Tycjana z Brescii, biskupa (+ ok. 526)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor