Wydarzenia 13 Feb 2023 | Redaktor
Bł. Jordan z Saksonii zakonnik, prezbiter - patron dnia (13.02)

Błogosławiony Jordan z Saksonii. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jordan_z_Saksonii#/media/Plik:Jordanofsaxony.png

Patronem dnia 13 lutego jest Błogosławiony Jordan z Saksonii, zakonnik i prezbiter.

Błogosławiony Jordan z Saksonii

Jordan urodził się w XII wieku w Borberge w Niemczech. Studiował w Paryżu. W 1220 roku przyjął habit zakonny dominikanów. Po dwóch miesiącach uczestniczył w kapitule w Bolonii. Po roku został prowincjałem Lombardii. Także w 1221 roku zmarł św. Dominik Guzman, a na jego następce wybrano Jordana.
 
Okres 15 lat, w którym Jordan był przełożonym zakonu, charakteryzował się świętną organizacją, częstymi wizytami i ogólnym rozwojem zakonu. Powstało w tym czasie prawie 300 nowych domów zakonnych, a braci przybyło blisko 4 tysiące. Osobiście przyjmował do zakonu, a jednym z obłóczonych przez Jordana był św. Albert Wielki. Jordan zredagował konstytucje zakonne, wraz z zakonem cieszył się zaufanie papieża Grzegorza IX. Napisał Libellus de principiis Ordinis Praedicatorum, które jest świetnym źródłem dotyczącym pierwszych lat Zakonu Kaznodziejskiego i Dominika Guzmana. Zmarł 12 lub 13 lutego 1237 roku. W 1826 papież Leon XII zatwierdził jego kult, mimo, że już wcześniej czczono go wśród dominikanów.



 
Inni patroni dnia 13.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Meaax - św. Gilberta, biskupa. Jako jeden z pierwszych rozdzielił dochody kościelne na dwa fundusze: mensa episcopalis i mensa capituli. W roku 1008 uczestniczył w synodzie w Chelles. Zmarł wkrótce później.

W Neapolu - bł. Jakuba z Viterbo. Nazywany doktorem spekulatywnym, był jednym z najuczeńszych ludzi swego czasu. Wywarł wielki wpływ na rozwój średniowiecznej nauki. W roku 1302 powołano go na biskupstwo bolońskie, skąd w rok później przeniesiony został do Neapolu. Zmarł w roku 1308.

oraz:

św. Benignusa z Todi, prezbitera i męczennika (+ pocz. IV w.); świętych męczennic Maury i jej córki Fuski (+ poł. III w.); św. Polieukta, męczennika (+ 259); św. Stefana, biskupa (+ ok. 517); św. Stefana, opata (+ VI w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor