Wydarzenia 15 Dec 09:17 | Redaktor
Bł. Jan Karol Steeb, prezbiter - patron dnia (15 grudnia)

Błogosławiony Jan Karol Steeb. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Karol_Steeb#/media/Plik:Aronne_Del_Vecchio-Carlo_Steeb_(OeaL).jpg

Patronem dnia 15 grudnia jest Błogosławiony Jan Karol Steeb, prezbiter.

Błogosławiony Jan Karol Steeb

Jan Karol Steeb urodził się 18 grudnia 1773 roku w Tybindze na terenie Niemiec. Pochodził z licznej, luterańskiej rodziny, jego ojciec był handlarzem, a następnie burmistrzem miasta i urzędnikiem Rzeszy. Wychowała go matka w duchu opieki i miłości do bliźnich. Uczył się w humanistycznej szkole, a w wieku 16 lat wyjechał pobierać edukację w Paryżu. Ze względu na wybuch Rewolucji Francuskiej, w 1791 roku wrócił do domu. Kolejną podróż odbył do Werony, gdzie poznał katolicyzm. W 1792 roku nawrócił się, przez co został wydziedziczony ze swojej rodziny. Jan Karol zmienił imię na Carlo i zaczął studiować teologię, a w 1796 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od razu udał się pełnić funkcję kapelana w szpitalach wśród rannych żołnierzy. Następnie zaczął nauczać we Farancji i Niemczech. Został spowiednikiem Vincenzy Marii Polonii i wraz z nią założył zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia z Werony. Wspomógł je finansowo spadkiem, który przypadł mu po śmierci rodzeńśtwa. Obecnie zgromadzenie te liczy ponad 1200 sióstr.

Jan Karol Steeb zmarł 15 grudnia 1856 roku w Weronie, a pochowano go w kaplicy zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Został beatyfikowany przez Pawła VI w 1975 roku.

 

Inni patroni dnia 15.12:

  •  Święta Maria Crocifissa, dziewica

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Cava dei Tirreni, pod Salerno, we Włoszech - św. Maryna, opata. Od roku 1146 rządził szczęśliwie wspomnianym opactwem, a z czasem, wyposażony w przywileje papieskie i królewskie, stał się przełożonym całej kongregacji mniszej. Zmarł w roku 1170. Mnisi otaczali go czcią, ale o potwierdzenie kultu starań nie robili. Nastąpiło to dopiero w roku 1929.

oraz:

św. Chrystiany, męczennicy (+ IV w.); św. Euzebiusza, biskupa i męczennika (+ 371); świętych męczenników Ireneusza, Antoniego, Teodora, Saturnina i Wiktora (+ III w.); św. Maksymina (+ VI w.); św. Waleriana, biskupa i męczennika (+ ok. 460)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor