Panie, abym przejrzał [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 21:41 Czytelnicy tej rubryki być może pamiętają, że lubię czasem sięgać do dawnego cyklu czytań mszalnych, w których ewangelie i lekcje rozłożone były na jeden rok a nie na trzy. Powodów dla których warto to czynić jest wiele. Jeden z nich jest taki, że do tego układu perykop, przez dwa tysiąclecia powstała ogromna biblioteka różnorakich, często bezcennych, komentarzy, z których...

Walka karnawału z postem

Redaktor | 9 Nov 21:40 Karnawał to czas, który oddziela liturgiczny okres Bożego Narodzenia od wielkiego postu. Mamy więc tendencję, by wyobrażać sobie, że jest to czas świeckich uciech, zażywanych, gdy w roku kościelnym nie dzieje się akurat nic ważnego.

Nasza wiara jest jak Notre Dame [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 9 Nov 21:40 Niewyobrażalna tragedia, jaką był poniedziałkowy (15 kwietnia) pożar katedry w Paryżu, dotknęła boleśnie nie tylko to miasto i tę diecezję. Jest to bolesny znak dla całego katolickiego świata i to z licznych powodów.

Rodzina ma swoje prawa [NIEDZIELA]

Redaktor | 9 Nov 21:40 Zasady, które były uznawane od zarania ludzkości jako prawa wymagające przestrzegania, były zawsze dwojakiego rodzaju. Jedne istniały odwiecznie i choć czasem bywały łamane, to jednak rzadko były teoretycznie kwestionowane. Istnieją też w społeczeństwie normy nie mające znaczenia moralnego, a jedynie porządkowe.

Święto ludzkiej godności [NIEDZIELA]

Redaktor | 9 Nov 21:40 Zbliża się Boże Narodzenie. Już ulice i domy rozświetliły się niezliczonymi lampkami. Już choinki stoją na ulicach miast, a dzieci ubierają je w domach.

Od dzisiaj Wielki Post

Redaktor | 9 Nov 21:40 Rozpoczął się Wielki Post. Zaczyna się on co roku w Środę Popielcową, której data zależna jest od daty Wielkanocy.

Jedz pączki i nie daj się okraść!

Redaktor | 9 Nov 21:39 Nie przeprowadzałem badań statystycznych, ale można śmiało powiedzieć, że w amerykańskich filmach akcji policjant zajadający pączki, czyli doughnaty, to norma. Siedzi w radiowozie, czasem z kolegą, a na kokpicie leży pudełko z donatami. Albo wychodzi z baru, wbijając swe białe, amerykańskie, a jakże, zęby w smaczne ciasto.

Śnieżna

Redaktor | 9 Nov 21:39 Czy śnieg w Rzymie może spaść w sierpniu? Na przykład w dniu takim jak dziś, 5 sierpnia?

Nieśmiertelna plotka. Pożegnanie filozofa

Redaktor | 9 Nov 21:39 Miałem pisać o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia i czasie oczekiwania, jakim jest w Kościele adwent. Zrezygnowałem jednak z tego zamiaru, gdy dowiedziałem się o śmierci jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów katolickich, Roberta Spaemanna. Zmarł w poniedziałek, 10 grudnia, przeżywszy 91 lat.

7 czerwca Święto Dziękczynienia i papieska rocznica

Redaktor | 9 Nov 21:39 7 czerwca w kościele, a szczególnie w naszej Diecezji to wyjątkowy dzień. Obchodzimy święto Trójcy Przenajświętszej oraz Święto Dziękczynienia. Jest to także 21. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście.

Maksymilian nie umarł, ale oddał życie

Redaktor | 9 Nov 20:04 Zbliża się kolejna rocznica męczeńskiej śmierci jednej z najbardziej fascynujących postaci XX wieku. 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu uśmiercony został zastrzykiem z fenolu ksiądz katolicki i franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Historia jego męczeństwa jest doskonale wszystkim znana. Oddał życie dobrowolnie, zgłaszając się na śmierć głodową w...

Wysoka – Parafia pw. NMP Różańcowej

BR | 9 Nov 12:02 Ogłoszenia duszpasterskie to tygodniowa dawka informacji ważnych dla życia parafii i jej parafian. W obecnej sytuacji pandemicznej wielu wiernych nie uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach, a co za tym idzie nie ma dostępu do najważniejszych informacji parafialnych. Dlatego też zapraszamy na nasz portal, gdzie znajdują się zawsze najważniejsze informacje.