Felieton 28 Dec 2017 | Redaktor
Widzieć wydarzenia Kościoła całościowo

Zbliża się koniec kalendarzowego roku 2017. Wszędzie w szczególny sposób dokonywane są podsumowania. Kościół w Polsce też je czyni. Taki obraz całościowy ukazuje obraz wiary całego narodu. Od razu musimy zauważyć, że rok 2017 był doniosłym czasem Maryi. Wydarzenia całego roku w swoisty sposób ukazują także jak sam Bóg prowadzi ludzi na ziemi, także i całe narody i relacje między narodami. To wszystko jest ważne i dotyka całych społeczeństw oraz każdego człowieka z osobna.

Oto jakie wydarzenia wymienił rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, jako najważniejsze w podsumowaniu mijającego roku 2017:

100-lecie objawień w Fatimie,

140-lecie objawień w Gietrzwałdzie,

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej,

Ponowienie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi – czerwiec - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem – uroczystości przewodniczył abp. Stanisław Gądecki. Następnie w polskich parafiach”

„Różaniec do granic” - wspólna modlitwa różańcowa, którą w jednym czasie odmówili Polacy w całym kraju. Zainspirowani tym wydarzeniem wierzący organizowali Różaniec do granic w wielu krajach całego świata.

2017 był rokiem przygotowań do synodu biskupów poświęconego młodzieży, który odbędzie się w 2018 r.

Pierwszy raz obchodzono ustanowiony przez KEP Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Postawa Kościoła jest jasna: zero tolerancji dla pedofilii

Skutecznie realizowano pomoc ofiarom wojen i uchodźcom m. in. na Bliskim Wschodzie. Akcja Caritas Polska pt.: „Rodzina Rodzinie” objęła ochroną ok. 9 tys. syryjskich rodzin. Łącznie przeznaczono na tę pomoc ponad 30 mln złotych.

Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł. Dla ofiar nawałnic.

KEP ogłosiła dokument ‘Chrześcijański kształt patriotyzmu’. Biskupi wyrazili jasny pogląd, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy.

Inauguracja obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce – uroczysta Msza św. w Gnieźnie.

Zainaugurowane zostały też obchody 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu.

Zmiany organizacyjne w Kościele polskim nastąpiły w pięciu diecezjach: W Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął abp Grzegorz Ryś, białostocką abp Tadeusz Wojda, na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął bp Romuald Kamiński, a toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.

red.: KB

źródło: KEP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor