Felieton 4 Jan 2018 | Redaktor
O rodzinie- Różnica obrazu męskości i kobiecości podstawym źródłem potencjalnych konfliktów między małżonkami

Krystyna Jedynak - mężatka od 46 lat

Przejdźmy zatem do zasadniczego tematu: W czym jako mężczyźni i kobiety różnimy się między sobą?

Zacznijmy od tego, że jesteśmy przeznaczeni do innych ról. Jeżeli Stwórca przeznaczył nas do innych ról, to chyba logiczne, że nas do tych ról odpowiednio wyposażył. Tak mężczyznę jak i kobietę wyposażył nie tylko do małżeństwa i przekazywania życia, ale ogólnie do ojcowania i matkowania w świecie.

Zagadnienie kobiecości i męskości jest naprawdę fascynujące, ale zarazem niezmiernie obszerne. Jednak jego zrozumienie jest bardzo ważne dla powstania prawidłowych relacji w małżeństwie. Różnica bowiem obrazu męskości i kobiecości stanowi podstawowe źródło potencjalnych konfliktów między małżonkami.

Wiele problemów w małżeństwie ma właśnie bardzo proste podłoże: kobiety i mężczyźni są zupełnie inni. Różnice w dziedzinie emocjonalnej, psychicznej i fizycznej są tak duże, że bez wspólnych starań kobiety i mężczyzny, aby dojść do realnego porozumienia, nie jest możliwe szczęśliwe małżeństwo.

Tak więc różnimy się zarówno psychicznie jak i fizycznie, a zatem mamy też zupełnie inne potrzeby.

I tak, gdyby zapytać, czego kobieta pragnie najbardziej? Odpowiedź zabrzmi – czułości. A bez czego mężczyzna nie potrafi być mężczyzną? Bez szacunku i uznania.

Nie oznacza to oczywiście, że mężowie nie potrzebują przytulenia, a żony pochwały np. swojej urody czy zdolności kulinarnych. Ale nie da się zastąpić jednego drugim. Żona potrzebuje częstego przytulenia każdego dnia i okazywania jej szczególnej czułości. Mąż natomiast nie zniesie, jeżeli żona będzie podważać jego kompetencje i jego autorytet w domu i nie pozwoli mu być przywódcą, tym który podejmuje decyzje.

A późniejsze wypominanie błędów typu: A nie mówiłam ci!... to gotowa klęska małżeństwa. Mąż reaguje zwykle na takie sytuacje w różny sposób: agresją, apatią, ucieka z domu w pracę lub alkohol.

Panuje przekonanie, że to kobieta jest delikatna i słaba. Ale to mężczyźni popełniają statystycznie trzy razy więcej samobójstw, a dwa razy częściej lądują w zakładzie psychiatrycznym niż kobiety. Więc jak jest z tą delikatnością?

Tak, to prawda, kobiety są delikatne i słabe fizycznie, ale są elastyczne. Umieją dostosować się do każdej sytuacji. A mężczyźni są zewnętrznie twardzi, ale ich „ Ja” jest kruche jak gliniany garnek.

cdn...

Krystyna Jedynak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor