Felieton 17 Mar 2018 | Redaktor
Nocą w ciszy... 40 km... Ty i Chrystus... To już 23 marca...

„Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: «Oto król wasz!»A oni krzyczeli: «Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!» Piłat rzekł do nich: «Czyż króla waszego mam ukrzyżować?» Odpowiedzieli arcykapłani: «Poza Cezarem nie mamy króla».Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano.”

Ostatnie chwile ziemskiego życia Jezusa Chrystusa były bardzo bolesne. Podczas przejścia od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, Jezus musiał dźwigać ciężki krzyż, był biczowany, obdarty z szat i ukrzyżowany. Tradycję odprawiania drogi krzyżowej rozpowszechnili przede wszystkim franciszkanie, którzy podczas oprowadzania pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Pana Jezusa.

Na całym świecie odprawiane są piątkowe nabożeństwa drogi krzyżowej, upamiętniające Mękę Pańską . W każdym kościele katolickim znajdziemy obrazy i rzeźby przedstawiające poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Poza obrzędami, które są tradycyjnie odprawiane w kościele lub na ulicach miast, pojawiają się także nowe formy przeżywania Drogi Krzyżowej według pragnień uczestników jak np. biegowa droga krzyżowa, muzyczna droga krzyżowa lub coraz bardziej popularna Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Pierwsza edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbyła się w 2009r. Inicjatorem tego wydarzenia był ks. Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA (założyciel Szlachetnej Paczki).

"Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat ‘’wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie’’.

Co odróżnia EDK od zorganizowanych pielgrzymek jednodniowych?

EDK to indywidualna praktyka religijna. Uczestnicy powinni pokonywać trasę w grupach nie większych niż 10 osób, w nocy. Jednym z ważniejszych aspektów jest milczenie. Nie ma to być droga spędzona na plotkowaniu z przyjaciółmi, ma to być czas spędzony na modlitwie i medytacji.

To moment, w którym możemy zjednoczyć nasze trudy z cierpieniem Chrystusa.

"Ekstremalna Droga Krzyżowa to niezwykłe przeżycie. Podczas niej zdarzały się chwile trudne, przychodziły do głowy myśli żeby usiąść i nie iść dalej - w takich momentach budującym i pięknym doświadczeniem jest świadomość wspólnoty: poczucie, że nie jestem na tym szlaku sam. Jest przecież Chrystus, który z każdego upadku potrafił się podnieść i iść dalej. Jest również ekipa przyjaciół i znajomych, których obecność mimo obowiązującej ciszy jest budująca i pomocna. EDK to prawdziwe zmierzenie się ze sobą: z własnymi przemyśleniami, trudnościami i wadami." - wspomina Rafał Nita, uczestnik ubiegłorocznej edycji EDK.

W 2017r. EDK odbyła się w 11 państwach (Polska, Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, oraz Wielka Brytania). Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło ponad 52 tysiące pielgrzymów, który kroczyli po 457 trasach.

23 marca 2018r. wyruszy kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W naszym rejonie EDK odbywa się na następujących trasach:

Bydgoszcz-Toruń ( 43km), Włocławek-Tama (56km), Więcbork-Byszewo(40km), Nakło nad Notecią-Bydgoszcz (39km), Mogilno-Licheń Stary (55km).

Więcej o tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej edk.org.pl

Źródło: edk.org.pl

Marta Szweda

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor