Felieton 28 Dec 2017 | Redaktor
Dobry przykład. Bydgoszcz też tak może

może to iskra do szczególnej modlitwy?

Niedawno opisywaliśmy wiadomość o publicznej modlitwie pod urzędem miasta w Słupsku za prezydenta tegoż miasta i za całą społeczność, a dziś dowiadujemy się, że właśnie do Słupska może trafić pomnik Jana Pawła II z... Bretanii. Tamtejsza francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika stojącego w mieście Ploërmel od 2006 r., a ostateczne postanowienie zapadło w październiku 2017.

Premier Beata Szydło zareagowała propozycją przeniesienia pomnika do Polski, na co z kolei odpowiedziała Rada Miasta Słupska w następujący sposób: "Rada Miejska w Słupsku solidaryzuje się ze stanowiskiem Pani Premier i deklaracją podjęcia przez Polski Rząd działań, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II w Ploërmel we Francji i przenieść go do Polski, „gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej”

Proponujemy całe to wydarzenie zobaczyć w ten sposób: Europa zachodnia będzie niszczyć coraz więcej tego typu pomników. To jasne, wszak walka z chrześcijaństwem nigdy nie stoi w miejscu, ale jeśli tylko jest na to społeczne przyzwolenie, a jest i przyzwolenie i powszechna aprobata, ruch niszczący wiarę w ludziach będzie się posuwać z impetem do przodu.

Możemy się więc spodziewać kolejnych akcji usuwania pomników. Radni Słupska dali dobry przykład. Bydgoszcz i inne polskie miasta powinny iść w ich ślady. Czekajmy więc na kolejne plany europejskich rad miejskich, ale podobnie jak radni znad Bałtyku, może i my nie czekajmy biernie?

Nota bene: ...bo może przyjdzie czas, kiedy kraje zachodnie powrócą do swych korzeni, a wtedy i zapytają o te pomniki? Niech cała ta akcja będzie iskrą do modlitwy wstawienniczej. Miasto za miasto. Aby te symbole wiary mogły spokojnie kiedyś wrócić pośród ludzi, do mieszkańców miejsc skąd pochodzą.

Przewodnicząca rady pani Beata Chrzanowska tak wypowiedziała się w radio Koszalin o napisanej i przegłosowanej przez radnych Słupska rezolucji: "Rezolucja zostanie przekazana do premiera. Czekamy na decyzję rządu. Jeżeli się okaże, że pomnik zostanie przeniesiony do Polski, to jesteśmy na liście miast, które chętnie go przyjmą"

A o to treść dokumentu:

R E Z O L U C J A Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 28 grudnia 2017 r.

w sprawie poparcia działań Premier Rządu Polskiego zmierzających do przeniesienia pomnika Jana Pawła II z Ploelmer we Francji do Polski i wyrażenia woli przyjęcia monumentu na teren Słupska.

Rada Miejska w Słupsku solidaryzuje się ze stanowiskiem Pani Premier i deklaracją podjęcia przez Polski Rząd działań, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II w Ploermel we Francji i przenieść go do Polski, „gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej”.

Zdecydowanie nie godzimy się bowiem na niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej. Stoimy na stanowisku, że fundamentem naszej kultury i naszej cywilizacji jest chrześcijaństwo. Natomiast spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich, by w razie potrzeby stanąć w jej obronie.

Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także nasz patriotyczny obowiązek. Wyrażamy też wdzięczność i szacunek wobec mieszkańców i władz gminy Ploermel za odważną postawę w obronie Krzyża i pomnika św. Jana Pawła II.

W przypadku zgody francuskich władz i społeczności lokalnej na przeniesienie monumentu do Polski i decyzji Pani Premier, że powinien znaleźć się w Słupsku, Nasza Rada z godnością przyjmie pomnik Ojca Świętego – Honorowego Obywatela Miasta Słupska na swój teren.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku

  >Beata Chrzanowska

Katarzyna Chrzan

źródło: UM Słupsk, TVP Info, Radio Koszalin

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor