Mnich ze światłem dla życia politycznego [FELIETON]

MP | 11 Jul 09:53 11 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym święto przeniesienia relikwii św. Benedykta. Jest to jedno z dwóch świąt w ciągu roku kościelnego poświęconych tej wielkiej postaci. Drugie przypada 21 marca i jest, jak zwykle w przypadku świętych, rocznicą narodzin dla nieba, czyli po prostu śmierci ziemskiej. Rok tej śmierci jest sporny i przypada pomiędzy 540 a 543 rokiem Pańskim.

„Czym chłodna woda na pustyni w południowej porze, tym jałmużna w ODPOWIEDNIM czasie”. Pomoc charytatywna Caritas Zamościa w czasie wojny.

Redaktor | 2 Jul 15:52 Motto Zamościa brzmi „Miasto doskonale”. Nawiązuje to do ścisle określanego projektu miasta nakreślonego przez jego założyciela, hetmana Jana Zamojskiego. Nawet kościół kolegiacki Zmartwychwstania Pańskiego był zaprojektowany tak, by mógł pomieścić dokładnie wszystkich ówczesnych mieszkańców katolickiego wyznania. Stąd działania pomocowe Zamojskiego Caritas są...

O duszy [FELIETON]

MP | 25 Jun 20:33 Coraz więcej publicystów, zarówno spośród tych którzy podejmują się trudnego zadania popularyzacji nauki, jak i spośród felietonistów i redaktorów katolickich powtarza twierdzenie, że wobec najnowszych osiągnięć tak fizyki jak i neuropsychologii, musimy uznać jakoby dotychczasowe nasze przekonania o duszy i jej nieśmiertelności wymagały całkowitej rewizji.

Zabrzmiały dzwony na święto kapłanów i Rodzinny Festiwal.

Redaktor | 23 Jun 14:22 Pomimo wojny, a może tym bardziej że względu na niebezpieczeństwo, na Ukrainie życie religijne funkcjonuje normalnie. Tradycyjnie, w dzień kiedy Słońce świeci najdłużej, w okresie gdy zazwyczaj odbywają się świecenia kapłańskie, pobliżu rocznicy historycznej pielgrzymki apostolskiej Papieża do Lwowa, świętuje się jubileusz kapłanów ,,pokolenia św. Jana Pawła II” we...

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – jednej z największych tajemnic wiary

Redaktor | 4 Jun 15:02 W Kościele w niedzielę obchodzona jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Prawda, że Bóg jest w trzech osobach – Ojca, Syna i Ducha Świętego – jest jedną z największych tajemnic wiary chrześcijańskiej. Dogmatyczne jej wyrażenie jest zasługą dwóch soborów – w Nicei w 325 r. i w Konstantynopolu w 381 r.