Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – jednej z największych tajemnic wiary

Redaktor | 4 Jun 15:02 W Kościele w niedzielę obchodzona jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Prawda, że Bóg jest w trzech osobach – Ojca, Syna i Ducha Świętego – jest jedną z największych tajemnic wiary chrześcijańskiej. Dogmatyczne jej wyrażenie jest zasługą dwóch soborów – w Nicei w 325 r. i w Konstantynopolu w 381 r.

Dokąd zmierzasz, szkoło?

MP | 21 Apr 07:46 Kiedy troskliwy rodzic patrzy na szkołę swojego dziecka, to nawet bez wielkiego przygotowania teoretycznego odkrywa, że sprawy mają się źle. Tak pisałem 7 lat temu. Niestety — wciąż nie posunęliśmy się w tej sprawie w praktyce szkół, choć świadomość problemu, trzeba przyznać, wzrasta. Dlatego warto ten tekst przypomnieć.

Jak to ze chrztem było [HISTORIA]

MP | 14 Apr 06:21 Nie wszyscy Słowianie byli tak oddaleni od źródła ewangelizacji, jak Połabianie, Morawianie lub tym bardziej Polacy; Słowianie południowi, a zwłaszcza bałkańscy mieli w pobliżu patriarchat carogrodzki. Schizma wybuchła już, lecz jeszcze nie była trwała; nawracanie tamtejszych Słowian i Bułgarów, mogło było padać i na tę i na ową stronę. Ale jak na północy przeszkadzała...

Chrystus Zmartwychwstał — moc i mądrość Boża [FELIETON]

MP | 9 Apr 05:52 Święte dni które przeżywaliśmy i wciąż przeżywamy, pełne są treści Objawienia Bożego. Choćby ewangeliczne opisy Zmartwychwstania Pańskiego, a wcześniej męki Pańskiej, pokazują nam naszego Pana w ekstremalnie różnych okolicznościach. Dziś triumfujący, zwycięski, chwalebny i radosny, powstaje z grobu, zwycięża śmierć, powala na ziemię straże przy swym grobie.

Wielka Sobota

MP | 8 Apr 04:45 Wielka Sobota jest w Kościele dniem ciszy i wielkiej żałoby. Odszedł Pasterz nasz - jak słyszymy w dawnym responsorium. Tajemnicę tego dnia pięknie wyjaśnia brewiarzowe czytanie: „Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy...

Wielki Piątek

MP | 7 Apr 18:21 Wielki Piątek to dzień, w którym Jezus Chrystus zmarł na krzyżu. On, Pan Wszechświata, został poddany śmierci jak każdy człowiek. Jest to więc dzień pokuty, uznajemy nasze winy, które wymagały aż takiego okupu.

Dzień papieski - uczczenie św. Jana Pawła II we Lwowie.

Redaktor | 4 Apr 11:34 W niedzielę palmową, 2 kwietnia w Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie uczczono uroczyście rocznicę narodzin dla Nieba, papieża św. Jana Pawła II, który patronuje Parafii i kościołowi postawionemu na miejscu, gdzie Papież przebywał i celebrował wtedy dwie Msze Święte, były to największe w historii Ukrainy zgromadzenie ludzi.