Z życia diecezji 19 Oct 2020 | Redaktor
Józef Skrzek i Wiesław Komasa na wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II

fot. Wiesław Kajdasz

Koncert, w czasie którego wystąpili Józef Skrzek (organy i śpiew) oraz Wiesław Komasa (recytacja poezji Ojca Świętego), uświetnił uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do bydgoskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kazanie o świętym Michale Archaniele

Z życia diecezji 14 Apr 23:35

Wspomnienie o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim

Z życia diecezji 17 Jan 14:07

Wydarzenie, któremu towarzyszyło hasło „Nie lękajcie się”, odbywało się w roku setnych urodzin św. Jana Pawła II oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. – „Podnieście głowy. Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka Ojciec, Bóg, który jest miłością. Dla tej miłości warto żyć. Miejcie odwagę żyć dla miłości.”. Z tym przesłaniem, które przekazał młodzieży na Lednicy 4 czerwca 1999 roku Jan Paweł II, na trzy dni przed wizytą w Bydgoszczy, powitaliśmy świętego papieża – przypomniał proboszcz parafii ks. Krzysztof Buchholz.

Podczas koncertu wystąpili Józef Skrzek (organy i śpiew) oraz Wiesław Komasa, który podjął się recytacji poezji Ojca Świętego. – Jan Paweł II uświadomił mi, jako człowiekowi i aktorowi, że każdy dar, który otrzymujemy, jest związany ze zmaganiem. Możemy zatem powiedzieć, że dar i zmaganie wpisują się w każdy rodzaj twórczości. I tylko w takiej relacji następuje rozwój daru, który poprzez zmaganie może się bardziej utożsamiać. To dla mnie sedno rozwoju drogi człowieka oraz artysty – powiedział aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator, absolwent PWST w Krakowie, profesor sztuk teatralnych Wiesław Komasa.

Relikwiarz z cząstką św. Jana Pawła II powstał w firmie „Drapikowski Studio”, która realizuje m.in. cykl dwunastu ołtarzy adoracji do różnych sanktuariów na wszystkich kontynentach, będących materialnymi znakami inicjatywy krzewienia modlitwy w intencji pokoju na świecie. – Jego centralną część stanowi płaskorzeźba Jana Pawła II, której autorem jest mój syn, Kamil Drapikowski. To papież z pastorałem, skupiony na osobistej modlitwie. Jak przyglądamy się tej płaskorzeźbie, dostrzegamy, że Chrystus trzyma swoje stopy na dłoni Jana Pawła II. Na tej dłoni zawieszony jest również różaniec, przypominający nam zawierzenie Matce Bożej i słowa, że „przez Maryję do Chrystusa”. W samym herbie Ojca Świętego, w dolnej części relikwiarza, pod płaskorzeźbą, po prawej stronie mamy literkę „M”, a po lewej – jego relikwie. Jan Paweł II jest pod krzyżem razem z Maryją – powiedział twórca firmy Mariusz Drapikowski.

O oprawę muzyczną zadbała również niewidoma Daria Barszczyk, która odśpiewała Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Więcej w najnowszym Przewodniku Katolickim.

 

Tekst: Marcin Jarzembowski
źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor