Trzech Króli - patron dnia (06 stycznia)
Pokłon Trzech Króli. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzej_Królowie#/media/Plik:The_visit_of_the_wise-men.jpg
Dnia 6 stycznia w Kościele obchodzimy święto Trzech Króli.
Inne z kategorii
Św. Rajmund z Peñafort, prezbiter - patron dnia (07 stycznia)
Błogosławiona Marcelina Darowska, zakonnica - patron dnia (05 stycznia)
Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszym świąt w Kościele. Pokłon Mędrców ze Wschodu opisywał Ewangelista Mateusz (Mt 2, 1-12). Zdarzenie to symbolizowało pokłon pogan przed Bogiem Wcielonym. Trzej Królowie mogli być astrologami, którzy zinterpretowali pojawienie się gwiazdy jako znak narodzin Króla. Gdy trafili do Jerozolimy, przyjął ich Herod. Po rozmowie z nimi zaczął podejrzewać, że narodził się właśnie dla niego rywal. Mędrcy natomiast ruszyli do Betlejem, zgodnie z proroctwem z księgi Micheasza (Mi 5, 1). Odnalazłszy Dzieciątko Jezus, ofiarowali Mu dary. Do swoich krajów wrócili inną drogą, nie wracając do Heroda, taką bowiem wskazówkę otrzymali we śnie. Objawienie Pańskie to jedna z pierwszych uroczystości uświęconych przez Kościół. Pierwsze ślady święta datuje się na III w. na Wschodzie, na Zachodzie natomiast na koniec IV w.
Św. Mateusz w Ewangelii pisał o Magach, a nie o królach. Słowo to oznaczało astrologów. Mieli oni pochodzić ze Wschodu, co w ówczesnym rozumienie oznaczało krainy Arabii, Babilonii i Persji. Dary, które wręczyli Jezusowi opisane były już przez proroka Izajasza - "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). W tamtych czasach mirra i kadzidło były niezwykle drogocenne. W tradycji Kościoła pojawiała się różnoraka liczba Magów, którzy przybyli do Jezusa, jednak najczęściej występuje liczba trzy. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nie są natomiast potwierdzone.
Od XV w. w Kościele panuje tradycja poświęcania kredy i kadzidła. Poświęconą kredą pisze się na drzwiach mieszkania C+M+B (lub K+M+B), co symbolizuje przyjęcie Syna Bożego do domostwa. Litery oznaczają łacińskie zdanie Christus mansionem benedicat - Chrystus mieszkanie błogosławi. Druga wersja ma oznaczać pierwsze litery imion króli. Oprócz liter, kredą zapisuje się też aktualny rok.
W ikonografii od czasów wczesnochrześcijańskich Trzej Królowie są przedstawiani jako ludzie Wschodu w barwnych, częstokroć perskich szatach. W X wieku otrzymują korony. Z czasem w malarstwie i rzeźbie rozwijają się różne typy ikonograficzne Mędrców.
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
(Mt 2,3)
Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy złożyć pokłon Panu.
Módlmy się.
„Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”.