Wydarzenia 25 Mar 09:11 | Redaktor
Święty Prokop, prezbiter - patron dnia (25 marzec)

Święty Prokop. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Prokop#/media/Plik:St_Procopius_Icon_Sinai_13th_century.jpg

Patronem dnia 25 marca jest Święty Prokop, prezbiter.

Święty Prokop

Głównymi źródłami wiedzy o Prokopie są: Żywot mniejszy z wieku XII i Żywot większy z wieku XIV. Są w nich zawarte głównie infromacje ascetyczne, a nie biograficzne. Faktów o świętym zachowało się dlatego niewiele. Wiadomo, że urodził się na początku XI wieku, za czasów Bolesława Chrobrego, w miejscowości Chotounia w Czechach. Był on kapłanem diecezjalnym. Zwyczajem było to, że kapłani mogli mieć żony i dzieci. Jego syn był opatem w Sazawie, a opactwo ufundować miał sam Prokop. Podania mówią, że z Rusi przywiózł liturgiczne księgi zapisane cyrylicą i według nich pielęgnował obrządku. Zmarł 25 marca 1053 roku, w dzień Zwiastowania. Beatyfikował go w 1204 roku Innocenty III, a kanonizował w 1804 roku Pius VII. Jego szczątki znajdują się w Pradze, jest patronem górników.

 

Inni patroni dnia 25.03:

  •  Błogosławiona Jozafata Michalina Hordaszewska, dziewica

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Yorku, w Anglii - św. Małgorzaty Clitherow, męczennicy. Tę mężatkę, matkę dwojga dzieci, aresztowano za to, że użyczała gościny kapłanom, przybywającym z kontynentu. Na rozmaity sposób próbowano ją złamać, m.in. zarzutami, jakoby zdradzała męża. Mężnie poszła na dotkliwe męki i odniosła świetne zwycięstwo.

oraz:

świętych Baroncjusza i Dezyderego (+ VII w.); św. Hermelanda, opata (+ ok. 720); św. Ireneusza, biskupa i męczennika (+ 305); św. Łucji Filippini, dziewicy i zakonnicy (+ 1732); św. Kwiryna, męczennika (+ ok. 268); św. Pelagiusza, biskupa Laodycei (+ 381)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor