Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny - patron dnia (19.03)
Święty Józef. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_z_Nazaretu#/media/Plik:Guido_Reni_-_Saint_Joseph_and_the_Christ_Child_-_96.1565_-_Museum_of_Fine_Arts.jpg
Patronem dnia 19 marca jest Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny.
Inne z kategorii
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Szczegóły z życia św. Józefa przekazują Ewangelie, poświęcając mu łącznie 26 wierszy i wspominając jego imię 14 razy. Jego postać pojawia się także w wielu apokryfach, które traktują o jego rodzinie, małżeństwie, pracy i śmierci. Wiele z tych podań to jednak tylko legendy, które nie mogą być traktowane poważnie.
Józef pochodził z rodu króla Dawida, co wykazał św. Mateusz i św. Łukasz, opisujący jego genealogię. Te różnią się jednak od siebie, bibliści uważają, że św. Łukasz w swoim przekazie wymienił jego zalegalizowanych przodków, będącymi tak na prawedę rzeczywistymi przodkami Maryi. Mimo swego pochodzenia nie posiadał on majątku, a na życie zarabiał jako stolarz i cieśla. Podaje się, że wykonywał on sochy i jarzma i inne narzędzia rolnicze.
Gdy zaręczył się z Maryją, poznał tajemnicę jej cudownego poczęcia. Nie był fizycznym ojcem Chrystusa, jednak żydowskiego prawo tak wskazywało, ponieważ był małżonkiem Maryi. Był więc on postrzegany jako ojciec Pana Jezusa i tak nazywany jest w Ewangeliach. Prorocy zapowiadali, że ojciec Mesjasza pochodzić będzie w prostej linii od króla Dawida.
Po zapoznaniu się z informacją, że Maryja będzie miała dziecko, ze świadomością, że nie będzie to jego potomek, usunął się z jej życia, by nie została zhańbiona. Przyjął ją jednak później do siebie, po wprowadzeniu w tajemnicę przez anioła. Udali się do Betlejem, a potem w obliczu prześladowań uciekli do Egiptu. Po śmierci Heroda udali się do Nazaretu. O Józefie w Piśmie czytamy ostatni raz gdy odbywa się pielgrzymka z 12-letnim Jezusem do Jerozolimy. Później nie ma o nim żadnej wzmianki, co świadczy o tym, że wtedy już prawdopodobnie nie żył. Jego pogrzeb urządził Jezus i Maryja, dzięki czemu uznaje się go za patrona dobrej śmierci. Ikonografia zwykła przedstawiać Józefa jako starca. W rzeczywistości był on młodzieńcem w pełni męskiej urody i sił. Sztuka chrześcijańska zostawiła wiele tysięcy wizerunków Józefa w rzeźbie i w malarstwie.
W ikonografii św. Józef przedstawiany jest z Dziecięciem Jezus na ręku, z lilią w dłoni. Jego atrybutami są m. in. narzędzia ciesielskie: piła, siekiera, warsztat stolarski; bukłakTamże - bł. Sybiliny Boscossi. Wcześnie straciła rodziców, a w dwunastym roku życia wzrok. Mimo to 67 lat przeżyła w rekluzji, nawiedzana wizjami i udzielająca rad duchowych osobom, które ją odwiedzały. Zmarła w roku 1367.
oraz:
bł. Jana z Parmy, prezbitera i męczennika (+ 1289); św. Jana z Syrii, męczennika (+ IV w.); świętych męczenników Landoalda, prezbitera, i Amancjusza, diakona (+ 668); bł. Marka z Montegallo, prezbitera i męczennika (+ 1496); św. Panchariusza, męczennika (+ ok. 303)