Wydarzenia 19 Sep 2021 | Redaktor
Święty January, biskup i męczennik - patron dnia (19.09)

Święty January. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/January_z_Benewentu#/media/Plik:Saint_Januarius.jpg

Patronem dnia 19 września jest święty January, biskup i męczennik.

Męczeństwo świętego Januarego

O świętym Januarym zachowało się niewiele informacji. Wiadome jest, że urodził się około 270 roku i był biskupem Benewento. Dokumenty z V wieku podają, że podczas prześladowań chrześcijan za panowaia Dioklecjana, aresztowano jego diakona, Sozjusza. January udał się wraz z św. Festusem i św. Dezyderiuszem odwiedzić go w więzieniu, przez co zostali aresztowani. Namiestnik Drakoncjusz skazał ich na pożarcie przez niedźwiedzie. Decyzja ta spotkała się z protestem ze strony kapłanów i świeckich, za co także zostali skazani na śmierć. Wszystkie wymienione osoby zostały zamordowane 19 września 305 roku, jednak w różnych miejscach. Legenda mówi, że zwierzęta nie chciały zabić Januarego, więc ścięto go mieczem. Wtedy jedna z kobiet miała zebrać do flakonu jego krew. Jego relikwie spoczywają obecnie w Neapolu, którego także jest patronem. W 1964 roku przeprowadzono badanie relikwii, które potwierdzono jako autentyczne.
 


Ampułki z krwią św. JanuaregoW ciągu roku w Neapolu kilka razy powtarza się tzw. cud św. Januarego. 
Obok relikwii znajdują się fiolki z zakrzepnięta krwią świętego. Na oczach wiernych, jego krew ze stanu stałego zmienia się w ciecz, jakby krew była świeżo wylana. Kościół jednak nie wypowiada się o tym cuodzie. Papież Benedykt XIV pisał: "Istnieje w Neapolu krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania..."
 
 

W ikonografii św. January przedstawiany jest w stroju biskupim z paliuszem lub w tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: fiolki z krwią w dłoniach aniołów, gałązka palmowa, korona, krzyż biskupi trzymany przez anioła, lwy u jego stóp, miecz.
 
Inni patroni dnia 19.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Canterbury, w Anglii - św. Teodora z Tyru, biskupa. Kształcił się w Atenach. W Italii został mnichem. W roku 668 wyświęcono go na biskupa i wysłano na Wyspę. Rządy w Kościele anglosaskim rozpoczął od zwołania synodu. Rozgraniczył wówczas diecezje, zorganizował prowincję kościelną, począł wprowadzać zachodnią dyscyplinę w zakresie administracji, obrzędów i kalendarza. Na wysoki poziom podniósł także szkołę katedralną. Tak to przygotował rządzony przez siebie Kościół do zadań, jakie niebawem wyznaczy mu historia. Zmarł w roku 690. Potomni wystawili mu piękne świadectwa. Hołd złożył mu zwłaszcza Wielebny Beda, historyk Kościoła angielskiego.

oraz:

św. Eustochiusza, biskupa (+ 461); świętych męczenników Festusa, Prokula, diakona, Sozjusza, diakona, Dezyderiusza, lektora, Akacjusza i Eutychiusza (+ 305); św. Marii de Cervellon, zakonnicy (+ 1290); świętych męczenniczek Marty i Zuzanny (+ IV w.); świętych męczenników i biskupów Peleusa, Nilusa i Eliasza (+ 310); św. Pompozy z Kordoby, dziewicy i męczennicy (+ 853); św. Sekwana, opata (+ VI w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor