Wydarzenia 20 Jan 2022 | Redaktor
Święty Fabian, papież i męczennik - patron dnia (20.01)

Święty Fabian. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabian_(papież)#/media/Plik:Pope-Fabian-1a.jpg

Patronem dnia 20 stycznia jest Święty Fabian, papież i męczennik.

Święty Fabian

Fabian urodził się w Rzymie, dokładna data nie jest jednak znana. Objął on tytuł papieża po św. Anterosie, a legenda podaje, że stało się to po boskiej interwencji, kiedy nad głową Fabiana spoczęła gołębica. Miało dziać się to 10 stycznia 236 roku. Jego pontyfikat trwał 14 lat, do 250 roku. W tym czasie podzielił Rzym na 7 okręgów z diakonem na czele każdego z nich. Rozpoczął prowadzenie akt męczenników, dbał o kościelną karność, wydalał z Kościoła oskarżanych o herezje, w tym biskupa Prywata. Po synodzie, który zwołał, zaczęto prowadzić dokładne kalendarium papieży i rozpoczęto budować w Rzymie nowe cmentarze, dokończył budowę krypty w katakumbach Kaliksta. Fabian miał szerokie wpływy, o czym świadczy sprowadzenie do Rzymu ciał poprzednich papieży - dokonać można tego było tylko za zgodą cesarza. Gdy panowanie przejął Decjusz, Fabian zginął męczeńską śmiercią 20 stycznia 250 roku. Pochowano go w zbudowanych przez niego katakumbach św. Kaliksta. Po śmierci cieszyć miał się kultem wśród wiernych. Jest patronem garncarzy.
 
W ikonografii św. Fabian jest przedstawiany w papieskim stroju pontyfikalnym lub w kapie i tiarze, czasami z gołębiem na głowie. Jego atrybutami są: anioł z narzędziami męki, krucyfiks, miecz, palma
męczeńska.
 
Inni patroni dnia 20.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Ławrze Sahel pod Jerozolimą - św. Eutymiusza, jednego z najsłynniejszych mnichów palestyńskich. Zmarł w roku 473 w wieku lat dziewięćdziesięciu siedmiu. Kościół grecki dopatruje sie w nim głównego organizatora swej liturgii. Cyryl ze Scytopolis pozostawił nam doskonałą biografię tego wielkiego męża.

oraz:

św. Maura, biskupa (+ ok. 946)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor