Święte męczennice Perpetua i Felicyta - patron dnia (07 marzec)
Wydarzenia
7 Mar 06:57
| Redaktor
Święte Perpetua i Felicyta. Domena publiczna https://en.wikipedia.org/wiki/Perpetua_and_Felicity#/media/File:Perpetua,_Felicitas,_Revocatus,_Saturninus_and_Secundulus_(Menologion_of_Basil_II).jpg
Patronkami dnia 7 marca są Święte męczennice Perpetua i Felicyta.
Inne z kategorii
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Wydarzenia
Wczoraj 07:49
Św. Rafał Kalinowski, prezbiter - patron dnia (20 listopada)
Wydarzenia
20 Nov 07:39
Perpetua i Felicyta żyły w II wieku w mieście położonym niedaleko Kartaginy. Perpetua w sekrecie przyjęła chrześcijaństwo i nawracała na nie bliskich: braci oraz niewolników, w tym Felicytę. Obydwie były mężatkami. Nieznane są jednak dokładne losy ich mężów. Kobiety oskarżono o wyznawanie chrześcijaństwa i sprowadzono do Kartaginy. Próbowano zmusić je do wykrzeknięcia się wiary. Gdy tego nie zrobił, skazane zostały na pożarcie przez zwierzęta. Te poraniły skazańców, a gladiatorzy ich dobili. Męczeństwo tych dwóch kobiet stało się populane w całym Kościele. Ich śmierć miała mieć miejsce 7 marca 202 lub 203 roku.
W ikonografii św. Perpetua przedstawiana jest w bogatym stroju patrycjuszki, z naszyjnikiem, welonem, zaś św. Felicyta - w skromnej sukni bez ozdób.
Ponadto dziś także w Martyrologium:
We Florencji - św. Teresy Marii od Najśw. Serca Jezusowego, karmelitanki. Wychowywała się u boku świątobliwego ojca, Ignacego Redi, a następnie u benedyktynek we Florencji. Wróciwszy do rodzinnego Arezzo, rychło zdecydowała się na wstąpienie do Karmelu. Tam to energicznie wspinała się po stopniach życia kontemplatywnego. Osiągnęła jego szczyty w czasie, gdy Europę ogarniał chłód wieku oświecenia i libertynizmu. Zmarła w roku 1770. Kanonizował ją w roku 1934 Pius XI.
oraz:
św. Eubula, męczennika (+ 308); św. Gaudioza z Brescii, biskupa (+ 445); św. Pawła, pustelnika (+ 540); św. Pawła, biskupa (+ 850); św. Teofila, biskupa (+ 845)
oraz:
św. Eubula, męczennika (+ 308); św. Gaudioza z Brescii, biskupa (+ 445); św. Pawła, pustelnika (+ 540); św. Pawła, biskupa (+ 850); św. Teofila, biskupa (+ 845)
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Red.