Wydarzenia 27 Aug 2022 | Redaktor
Święta Monika - patron dnia (27.08)

Święta Monika. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święta_Monika#/media/Plik:Saint_Augustine_and_Saint_Monica.jpg

Patronką dnia 27.08 jest święta Monika, matka św. Augustyna.

Święta Monika

Monika urodziła się w 332 roku w Tagaście w północnej Afryce. Pochodziła z rzymskiej, głęboko wierzącej rodziny. Jako młoda kobieta musiała wyjść za mąż za członka rady miejskiej, jednak nie było to udane małżeństwo. Po pewnym czasie jednak udało jej się przekonać męża do przyjęcia chrztu. Monika miała 2 synów oraz cókę.
 
W wieku 39 lat, Monika stała się wdową. W tym czasie największym źródłem jej zmartwień był jej syn Augustyn, który wdał się w ojca. Żył swobodnie, miał nieślubne dziecko. Monika ciągle podążała za synem, do miejsc takich jak Kartagina, Rzym, Mediolan, ciągle prosząc o nawrócenie Augustyna. W czasie pobytu w Mediolanie w 387 roku, za sprawą kazań św. Ambrożego, syn Moniki powrócił do Boga i przyjął chrzest.

Monika czuła, że wypełniła swoją życiową misję. W roku w którym Augustyn przyjął chrzest, Monika zmarła. Jej ciało złożono w kościele św. Aurei w Ostii. W XII wieku jej szczątki przeniesiono do Francj, do Arouaise. W 1430 roku natomiast przeniesiono je do Rzymu, do kościoła św. Tryfona.
Święta Monika i jej syn, św. Augustyn Św. Monika jest patronką kościelnych stowarzyszeń matek oraz wdów.

W ikonografii św. Monika przedstawiana jest w stroju wdowy. Jej atrybutami są książka, krucyfiks, różaniec.
 
Inni patroni dnia 27.08:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Arles, w południowej Francji - św. Cezarego, biskupa. Na wyspach Leryńskich został mnichem. Gdy ze względów zdrowotnych przybył do Arles, tamtejszy biskup wyświęcił go i powierzył mu w zarząd klasztor na wysepce Rodanu. Wówczas to Cezary napisał dla mnichów regułę. W roku 503 przymuszono go do objęcia stolicy biskupiej. Zdobył na niej wielkie poważanie, co m.in. ujawniło się na synodach, w których wziął udział. Dla założonego przez siebie klasztoru żeńskiego napisał drugą regułę. Pozostawił też wiele innych pism. Zmarł w roku 543.

oraz:

świętych męczenników Aroncjusza, Fortunata, Honorata i Sabiniana - synów św. Bonifacego i św. Tekli (+ ok. 304); św. Jana, biskupa (+ IX w.); św. Liceriusza, biskupa (+ ok. 540); św. Małgorzaty, wdowy (+ ok. 1345); świętych męczenników: małżonków Marcelina, trybuna, i Mannel oraz ich synów Jana, Piotra i Serapiona (+ ok. 287); św. Pemena (+ IV/V w.); świętych męczenników Rufusa i Karpofora (+ III/IV w.); św. Sygariusza, biskupa (+ ok. 600)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor