Święta Joanna Franciszka de Chantal, zakonnica - patron dnia (12 sierpnia)
Święta Joanna de Chantal. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_de_Chantal#/media/Plik:JohannaFranziskaFremyotdeChantal01.jpg
Patronką dnia 12 sierpnia jest święta Joanna Franciszka de Chantal, zakonnica.
Inne z kategorii
Św. Stanisław Kostka, zakonnik, patron Polski - patron dnia (18 września)
Św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (17 września)
Joanna urodziła się 23 stycznia 1572 roku w Dijon. Jej ojciec piastował urząd prezydenta parlamentu Burgundii. Będąc małym dzieckiem Joanna straciła matkę i musiała wychowywać się pod okiem opiekunki.
W wieku 20 lat Joanna wyszła za Krzysztofa II, barona de Chantal. Mieli 6 dzieci. Wychowywała je w chrześcijański sposób, pomgała biednym, którzy licznie odwiedzali jej dwór. Jej złote serce zostało wyangrodzone przez Boga, gdy pomnożył ziarno w czasie głodu. W 1601 roku jej mąż został zabity w niefortunnym wypadku, Joanna więc została wdową w wieku 29 lat. Darowała ona jednak winy przyjacielowi męża, który w wypadku go zabił. Przeniosła się do ojca do Dijon, a potem do Monthelon do teścia. Nie miała jednak z nim dobrego kontaktu. Mimo zachęt by ponownie wyszłą za mąż, Joanna wolała jedynie wychowywać dzieci i służyć Bogu.
W 1604 roku Joanna spotkała św. Franciszka Salezego i od tamtego czasu łączyła ich duchowa przyjaźń. Joanna poświęciła się pomocy ubogim i chorym, a po 3 latach usłyszała od św. Franciszka pomysł, by założyć zgromadzenie mające akcentować wewnętrzne umartwienie. Po zapewnieniu przyszłości swoim dzieciom, wyjechała z Dijon do Annecy, by tam założyć pierwszy klasztor nowego zgromadzenia - Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, inaczej wizytek. Rzym jednak nie zezwolił na powstanie zakonu w obawie, że opuszczające klasztor zakonnice narażać będą swoją duszę na niebezpieczeństwo.
Jako herb oraz pieczęć zakonu, Franciszek zależy przyjął Serce Jezusa otoczone koroną cierniową i krzyżem i przebijające je dwa miecze, symbolizujące miłość bliźniego i Boga. W 1622 roku Franciszek zmarł, a dzięki staraniom Joanny umieszczono jego ciało w kościele wizytek. Zebrała ona także wszystkie jego pisma i rozpoczęła proces kanonizacji. Duchową opieke zakonu przejął św. Wincenty a Paulo. W ciągu 40 lat, Joanna założyła 87 fundacji i poświęciła się wizytowaniu klasztorów i zakładniu nowych.
Joanna zmarła 13 grudnia 1641 roku, a Wincenty a Paulo miał widzieć jej duszę, która szła do nieba. Jej serce zatrzymano w Moulins, a ciało do Annecy, gdzie złożono je przy relikwiach św. Franciszka Salezego w kościele wizytek. Beatyfikowana była przez papieża Benedykta XIV w 1751 roku, a kanonizowana przez Klemensa XIII w 1767 roku. Jest patronką sióstr wiztek.
Inni patroni dnia 12.08:
• Błogosławiony Innocenty XI, papież
• Błogosławiony Izydor Bakanja, męczennik
• Błogosławiony Karol Leisner, prezbiter i męczennik
• Błogosławiona Wiktoria Díez y Bustos de Molina, dziewica i męczennica
• Błogosławiony Florian Stępniak, prezbiter i męczennik
• Błogosławiony Józef Straszewski, prezbiter i męczennik
W Mediolanie - św. Euzebiusza, biskupa. Gdy św. Leon przysłał mu swój List do Flawiana, zwołał synod prowincjonalny. W czasie najazdu Attyli zmuszony był uchodzić. Zmarł około roku 460, prawdopodobnie w dniu 8 sierpnia, ale w dawnych martyrologiach widniał pod dniem dzisiejszym.
oraz:
świętych męczenników w Nikomedii Aniceta i Fotina (+ ok. 305); świętych męczennic Digny, Euprepil i Eunomii, oraz Hilarii, męczennicy - matki św. Afry (+ 304); św. Herkulana, biskupa w Brescii (+ VI w.); świętych męczenników Juliana, Krescencjana, Kwiriaka, Largiona i Nimii (+ 304); świętych męczenników w Syrii Juliana i Makarego (+ IV w.); św. Porkariusza, opata i męczennika (+ VIII w.)