Wydarzenia 4 Feb 10:05 | Redaktor
Święta Joanna de Valois - patron dnia (04.02)

Święta Joanna de Valois. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_de_Valois#/media/Plik:St._Jeanne_de_Valois.jpg

Patronką dnia 4 lutego jest Święta Joanna de Valois.

Święta Joanna de Valois

Joanna de Valois urodziła się 23 kwietnia 1464 jako córka króla Francji i Szarlotty Sabaudzkiej. Od urodzenia była niepełnosprawna, a gdy miała 26 dni oddano ją krewnym. Ci pogardzali nią i jej nie lubili ze względu na bycie kelką. Znosiła to jednak cierpliwie, wiele modliła się do Matki Bożej, którą obrała za swoją Opiekunkę. W wieku 12 lat ze względów politycznych wydano ją za księcia Orleanu, Ludwika. Przez 22 lata żyła z nim i znosiła jego niechęć. Mimo tego, odpłacała mu dobrocią. Gdy Ludwik objął tron w 1498 roku, unieważnił małżeństwo z Joanną. Została ona pozbawiona tytułu królewskiego, a w zamian tego dostała księstwo Berry. Opiekowała się nim mądrze i sprawiedliwie, opiekowała się chorymi i upośledzonymi. W 1502 roku założyła wraz z bł. Gabrielem Marią zakon anuncjatek (Sióstr od Zwiastowana), którego misją było naśladowanie cnót Maryi Panny. Regułę i zakon papeż zatwierdził tego samego roku.

Zmarła 4 lutego 1505 roku. Pochowano ją w klasztornej kaplicy, jednak spalono ją w 1572 roku. Jej zgromadzenie przetrwało rewolucję francuską i istnieje do dzisiaj. Joannę beatyfikował papież Benedykt XIV 1742 roku, a kanonizował Pius XII w 1950 roku. Jest patronką chorych, upośledzonych i opuszczonych.

W ikonografii Joanna przedstawiana jest jako ksieni w koronie, zazwyczaj z krzyżem i koronką różańca, lub trzymając za dłoń Dziecię Jezus.

 

Inni patroni dnia 04.02:

  •  Święta Weronika
  •  Święta Katarzyna Ricci, dziewica
  •  Święty Jan de Brito, prezbiter i męczennik
  •  Święty Gilbert z Sempringham, prezbiter
  •  Święty Józef z Leonissy, prezbiter
  •  Święta Maria de Mattias, dziewica

Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Awentyna, prezbitera (+ ok. 537); św. Eustachego, męczennika (+ III w.); św. Fileasza, biskupa i męczennika (+ 306); św. Izydora, prezbitera (+ 449)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor