Wydarzenia 30 Jan 12:44 | Redaktor
Święta Hiacynta, dziewica - patron dnia (30.01)

Święta Hiacynta. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiacynta_Mariscotti#/media/Plik:Giacinta_Mariscotti_TOR.jpg

Patronką dnia 30 stycznia jest Święta Hiacynta, dziewica.

Święta Hiacynta

Klarysa Marescotii urodziła się w 1585 roku w okolicach Viterbo. Jej rodzice należli do wybitnych rodzinych książęcych we Włoszech. Gdy miała 19 lat, jej ojciec oddał ją do klasztoru klarysek, ze względu na jej zbyt swobodne życie. Tam nadano jej imię Hiacynta. Z początku nie mogła przywyknąć do życia klasztornego, przyzwyczajona do wygód. Przez swoje pierwsze 15 lat pobytu w klasztorze wzbudzała niepokój i zgorszenie wśród sióstr. Gdy Hiacynta poważnie zachorowała, zreflektowała się na swoje doczesne życie i zaczęła żałować zmarnowanych lat na ziemskie rozkosze. Po ozdrowieniu, zgodnie ze złożoną przez nią wcześniej obietnicą, zaczęła prowadzić życie pełne modlitwy i pokuty. Rozpoczęła także charytatywną działalność, odwiedzała przytułki, szpitale i więzienia, gdzie niosła pomoc. Wykorzystywała majątek rodziny w szczytnych celach, założyłą dwa zgromadzenia, które opiekować się miały chorymi i starymi ludźmi.

Zmarła 30 stycznia 1640 roku. Na jej pogrzeb przyszło wielu obywateli Viterbo, by złożyć cześć i opłakać dobrodziejkę. W 1726 roku błogosławił ją papież Benedykt XIII, a w 1807 kanonizował Pius VII.
 
Inni patroni dnia 30.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Maubeuge, we Francji - św. Aldegundy. Podobno pochodziła z rodziny spokrewnionej z Dagobertem I. Wcześnie przyjęła welon dziewicy, a potem przewodniczyła społeczności, która zebrała się u jej boku. Obdarowana nadzwyczajnymi łaskami, Aldegunda odeszła do Pana w roku 684.

oraz:

św. Aleksandra, męczennika (+ 250); św. Armentariusza z Pawii, biskupa (+ VIII w.); św. Barsa, biskupa i męczennika (+ 378); św. Barsymeusza, biskupa i męczennika (+ pocz. II w.); św. Batyldy, królowej (+ 680); św. Martyny, dziewicy i męczennicy (+ III w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor