Wydarzenia Dzisiaj 07:15 | Redaktor
Święci Młodziankowie, męczennicy - patron dnia (28 grudnia)

Święci Młodziankowie. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święto_Świętych_Młodzianków,_Męczenników#/media/Plik:Duccio_di_Buoninsegna_057.jpg

Patronami dnia 28 grudnia są Święci Młodziankowie, męczennicy.

Rzeź świętych Młodzianków

Ojcowie kościoła, tacy jak św. Ireneusz, św. Cyprian i św. Augustyn, nadali tytuł męczenników dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom, którzy na rozkaz króla Heroda zostali zamordowani w Betlejem. Ich kult żywy jest od około I wieku. W Kościele zachodnim Msza za tak zwanych Młodzianków celebrowana jest bez radosnych śpiewów.

Informację o tym zdarzeniu przekazał Ewangelista Mateusz (Mt 2, 1-16). Herod Wielki, gdy dowiedział się od mędrców, że narodził się oczekiwany przez naród żydowski Mesjasz, nakazał zabić niemowlęta. Uczynił to, bo chciał pozbyć się Jezusa, by ten nie odebrał mu władcy. W ówczesnych czasach ludzie przekonani byli, że władca posiada wszystko, a więc też prawo do życia i śmierci poddanych. Herod był ambitnym, podejrzliwym i żądnym władzy człowiekiem, dlatego też skorzystał ze swoich możliwości, by pozbyć się kogokolwiek, kto mógł zagrozić jego pozycji. Jego droga do władzy była usłana trupami i okraszona terrorem. Oddał się służbie Rzymianom, a potem jako poganin otrzymał panowanie nad Ziemią Świętą i narodem żydowskim. Zamordował on swoją własną rodzinę królewską: Hirkana II, Józefa, Mariam, swoich synów – Aleksandra, Arystobula i Antypatra; arcykapłana Arystobula oraz wielu innych. Pisał o tym Józef Flawiusz, historyk żydowski. Przed swoją śmiercią, Herod nakazał zebrać najwybitniejszych żydowskich obywateli i ich zgładzić, jednak rozkazu tego nie wykonano. Historia i fakty pokazują, jak okrutnym władcą był Herod.

Bibliści szacują, że zamordowanych chłopców mogło być poniżej 50. Dekret Heroda oznaczał wiek skazanych niemowląt, co pozwala określić w przybliżeniu czas narodzin Jezusa. Młodziankowie, mimo że nie byli świadomi swojego życia za Chrystusa, oddali je za niego.

Ikonografia podejmowała często ten tak dramatyczny temat dający wiele możliwości artystom. Dlatego wśród malarzy i rzeźbiarzy, którzy wykonali obrazy przedstawiające "Rzeź Niewiniątek", figurują m.in.: Giovanni Francesco Baroto, Mikołaj Poussin, Guido Reni, Dürer, Romanino, Piotr Brueghel, Bartolomeo Schedoni, Rubens i wielu innych. W Padwie, w bazylice św. Justyny, a także w kilkunastu innych kościołach, można oglądać "relikwie" Młodzianków. Są one oczywiście nieprawdziwe, ale dowodzą, jak wielki w historii Kościoła był kult Świętych Młodzianków.
Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Aleksandrii, w Egipcie - św. Teonasa, biskupa. On to miał poświęcić w mieście pierwszy kościół, a następnie potępić Sebeliusa herezjarchę. Nieco szczegółów z jego życia przekazał nam Euzebiusz. Natomiast Adon arbitralnie wpisał go do swego martyrologium pod dniem 23 sierpnia.

oraz:

św. Antoniego z Lerynu, mnicha (+ ok. 520); św. Cezariusza, męczennika (+ 310); św. Domniona, prezbitera (+ 394); świętych męczenników Domny, Agapy, Teofilii, dziewicy, oraz Indesa (+ III/IV w.); św. Troadiusa z Aleksandrii, męczennika (+ 250)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor