Święci męczennicy Paweł Miki i Towarzysze - patron dnia (06.02)
Święty Paweł Miki. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Paweł_Miki#/media/Plik:Bamberg_St_Martin_Figur_Paul_Miki.jpg
Patronami dnia 6 lutego są Święci męczennicy Paweł Miki i Towarzysze.
Inne z kategorii
Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica - patron dnia (25 listopada)
Myśli na każdy dzień - 25 listopad w cyklu „365 dni ze sługą Bożym"
Paweł Miki urodził się w 1565 roku w okolicach Kioto, pochodził z zamożnej rodziny. Już jako dziecko otrzymał chrzest, co było niespotykanym zwyczajem w XVI-wiecznej Japonii. W wieku 22 lat wstąpił do jezuitów, u których wcześniej pobierał nauki. Jako kleryk wspierał misjonarzy, a po nowicjacie i studiach rozpoczął akcję misyjną w całej Japonii. Święcenia kapłańskie miał przyjąć w 1597 roku, jednak wybuchnęło wówczas prześladowanie chrześcijan. Aresztowano go i uwięziono, wraz z 23 Towarzyszami. Poddano ich torturom by wyrzekli się wiary, a następnie wożono po mieście z wyrokiem śmierci. Paweł wykorzystał to, by nauczać tłumy. Do więzienia wtłoczono także kolejnych dwóch chrześcijan. Aresztowanym poza miastem wystawiono 26 krzyży, na których ich zawioszono. Zebrani poganie słuchali kazania Pawła Miki wygłaszanego z krzyża. Męczenników zmarli dnia 5 lutego 1597 roku. Byli oni pierwszymi męczennikami na Dalekim Wschodzie. Beatyfikował ich Urban VIII w 1627 roku, a kanonizował Pius IX w 1862 roku.
Inni patroni dnia 06.02:
• Święta Dorota, dziewica i męczennica
W opactwie Elno, w północnej Francji - św. Amanda. Pochodził z Gaskonii. Zrazu był mnichem. Potem przez 15 lat żył w ścisłym odosobnieniu. Po podróży do Rzymu odczuł wezwanie do pracy apostolskiej, a w roku 629 otrzymał sakrę, zostając biskupem ad praedicandum. Ewangelizował okolice Gandawy i Antwerpii. Następnie osiadł w Maastricht. Po jakimś czasie raz jeszcze podjął wędrówki misyjne. Założył też kilka opactw. Pod koniec życia osiadł w jednym z nich. Zmarł w roku 679 lub 676. Flandria uznała go za swego patrona, ale jego kult rozprzestrzenił się także na inne kraje, w tym również na Śląsk.
oraz:
św. Guaryna, biskupa (+ 1158)