Wydarzenia 22 Sep 05:58 | Redaktor
Święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy - patron dnia (22 września)

Męczeństwo św. Maurycego. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_(męczennik)#/media/Plik:Martirio_de_San_Mauricio_El_Greco.jpg

Patronami dnia 22 września są święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy.

Otwórz zdjęcie

Święty Maurycy

Jak podaje biskup Eucheriusz z Lyonu, Maurycy był dowódcą Legii Tebańskiej, składającej się z chrześcijan. Dowodzony był przez trzech świętych: Maurycego, Eksuperiusza i Kandyda. Przed jedną z bitew około 290 roku Rzymianie zażądali o ofiarę dla pogańskich bożków, na co Maurycy odparł: Jesteśmy gotowi walczyć za ojczyznę, gdzie tylko zajdzie tego potrzeba. Jesteśmy również gotowi modlić się do Pana Boga o zwycięstwo. Jednak składać ofiar bożkom nie możemy, gdyż byłoby to bałwochwalstwem". Cesarz Maksymilian słysząc to zdanie, rozkazał zdziesiątkować legion, który wymordowano do ostatniego żołnierza, a wraz z nimi Maurycego, Kandyda i Eksuperiusza.
 

Święty Maurycy
Na miejscu ich cmentarza biskup Octodurum, Teodor wybudował w IV wieku kaplicę. Następnie wzniesiono tam klasztor oraz opactwo. Wokół obiektów powstało miasto St-Maurice. Archeologowie potwierdzili istnienie kaplicy oraz grobu, jednakże nie wyjaśnione są okoliczność męczeństwa. W X wieku relikwie Maurycego były w Regensburgu oraz Magdeburgu. Szczególną część oddawano mu w cesarstwie nieieckim za sprawą świętych Lamberta i Uldaryka. Kult był tak rozwinięty, że podczas koronacji cesarze otrzymywali do rąk włócznie św. Maurycego. Kopię tej włóczni otrzymał w roku 1000 Bolesław Chrobry. Był to gest uznania niezależności polskiego księcia. Do dziś zachował się grot tej włóczni i znajduje się na Wawelu. Św. Maurycy jest patronem zakonu św. Maurycego, cesarskiego domu Ottonów, królestwa Burgundii, Longobardów, miast: Einsiedeln, Magdeburga i Valais; ponadto także farbiarzy, kapeluszników, piechoty, rycerstwa i żołnierzy.

W ikonografii św. Maurycy przedstawiany jest jako ciemnoskóry mężczyzna w krótkiej tunice żołnierza. Jego atrybuty to: gałązka palmowa, flaga i lanca, koń, miecz, sztylet, tarcza, tarcza z orłem.
 
Inni patroni dnia 22.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Arpajon, we Francji - św. Jonasza, męczennika. Dobrze w Ile-de-France zaświadczony jest jego wczesny kult, o nim samym jednak oraz o okolicznościach jego męczeństwa nie wiemy niczego. Późna legenda próbowała z niego uczynić ucznia św. Dionizego Areopagity.

oraz:

św. Bazylii, męczennicy (+ 304); świętych dziewic i męczennic Digny i Emeryty (+ 260); świętych męczenników Eksuperiusza, Kandyda, Wiktora, Innocentego i Witalisa (+ III w.); św. Florencjusza, prezbitera (+ V/VI w.); św. Iraidy z Aleksandrii, męczennicy (+ ok. 300); św. Laudona, biskupa (+ 568); św. Salabergi, ksieni (+ 665); św. Sanktyna, biskupa (+ IV w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor